Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Aktualności

X JUBILEUSZOWA NOC MUZEÓW W MUZEUM REGIONALNYM W CHOJNOWIE

Szanowni Państwo,
przypominamy, że już dziś 26 maja 2023 r. o godz. 18.00 rusza X JUBILEUSZOWA NOC MUZEÓW. W tym roku tematem przewodnim jest „Taniec i muzyka dawna”. Grając na dawnych instrumentach wystąpi przed Państwem wspaniały duet: Ryszard i Radosław Dembińscy z zespołu Rocal Fuza. Panowie również opowiedzą o instrumentach. Następnie o 20.35 w świat renesansowego tańca zabierze Państwa niesamowity Zespół Tańca Dawnego Uniwersytetu Wrocławskiego. Zachęcamy również do wzięcia udziału w tematycznym konkursie krzyżówkowym. Zapraszamy serdecznie! Wstęp wolny.

2023-05-26 10:17

Noc Muzeów

Szanowni Państwo, zapraszamy na Noc Muzeów 26 maja 2023r., która rozpocznie się od godz. 18.00. Przedstawiamy Zespół Tańca Dawnego Uniwersytetu Wrocławskiego, który rozpocznie swój występ o godz. 20.35. Zapraszamy!
Zespół Tańca Dawnego Uniwersytetu Wrocławskiego działa od 2010 roku. Zajmują się odtwarzaniem historycznego tańca dawnego epoki renesansu i baroku. Wiedzę czerpią z zachowanych traktatów, a także poprzez udział w warsztatach tanecznych z zawodowymi instruktorami. Sami również prowadzą warsztaty dla studentów w ramach współpracy z Niezależnym Zrzeszeniem Studentów czy Erasmus Student Network. Cyklicznie organizują otwarte bale z nauką tańców, głównie angielskich kontredansów.
Zespół brał udział w kilku projektach Timedance Hanza, które wieńczyły spektakle taneczno-teatralne w reżyserii Jane Gingell – choreografki i reżyserki teatralnej z Londynu. Jako zespół uniwersytecki biorą udział w Giełdzie Kół Naukowych, a ich występy stanowią oprawę artystyczną uniwersyteckich uroczystości. Co roku można ich również zobaczyć na Dolnośląskim Festiwalu Nauki, gdzie propagują wiedzę o tańcu dawnym podczas pokazu tanecznego.

2023-05-23 10:47

NOC MUZEÓW

Szanowni Państwo, jak widać Muzeum Regionalne w Chojnowie szykuje się na NOC MUZEÓW. Zapraszamy 26 maja od godziny 18.00!

2023-05-18 11:35

Rocal fuza

Szanowni Państwo, w Noc Muzeów na dawnych instrumentach zagrają Radosław i Ryszard Dembińscy. Zapraszamy do zapoznania się z profilami muzyków i przypominamy, że tegoroczna Noc Muzeów startuje już 26 maja o godzinie 18.00. Do zobaczenia!
Ryszard Dominik Dembiński jest założycielem (1991 r.) i kierownikiem artystycznym Zespołu Muzyki Dawnej „Rocal Fuza”, a od 1993 roku festiwalu „Międzynarodowe Spotkania z Muzyką Dawną” w Świeradowie-Zdroju. Brał udział w licznych warsztatach muzyki dawnej na terenie Niemiec i Francji, a także polskich ośrodkach, takich jak Bierzwnik, Żywiec, Kalisz, Starachowice, Krotoszyn i Świeradów-Zdrój. Prowadził seminaria poświęcone instrumentom dawnym na Akademii Muzycznej we Wrocławiu, w Państwowych Szkołach Muzycznych w Głubczycach, Sopocie, Legnicy i Zgorzelcu, łęczyckim zamku, kaliskim muzeum, podczas festiwali: „Zabrzańskie Dni Muzyki Dawnej”, "Wielki Renesans" na Akademii Muzycznej w Niżnym Nowgorodzie (Rosja), a także na festiwalu „Maj z Muzyką Dawną” we Wrocławiu. Swoje muzyczne pasje realizuje również jako lutnik. Wykonywać kopie dawnych instrumentów uczył się w pracowniach niemieckich: u Tibora Ehlersa w Bätzwalderwelde (region Schwarzwald) i Klangwerkstatt Markt Wald. Obecnie sam buduje m.in.: fidele i fidele kolanowe, harfy, Scheitholty, liry korbowe, psałteria, citole, rebeki, gitterny i viole da gamba. Prowadzi również działalność pedagogiczną. Koncertuje wraz z zespołem „Rocal Fuza”.
Radosław Dembiński ukończył studia w klasie Violi da Gamba prowadzonej przez Kazimierza Pyzika oraz na wydziale Edukacji Muzycznej w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Doskonalił technikę podczas kursów mistrzowskich z: Paolo Pandolfo (Schola Cantorum Basiliensis) i Sarą Ruiz – Martinez (Conservatorio Superior de Música w Vigo). Od 1999 r. koncertuje z Zespołem Muzyki Dawnej Rocal Fuza, w którym gra na fletach prostych, cornamuse, Raupschfeife i na violi da gamba. Z Zespołem Muzyki Dawnej Rocal Fuza w 2019 roku nagrał płytę The Grenadier and The Lady. W latach 2011–2017 śpiewał w chórze kameralnym „Senza Rigore” pod kierownictwem Jolanty Szybalskiej-Matczak. Na przestrzeni 2013 i 2014r. koncertował z Zespołem Ars Cantus prowadzonym przez Tomasza Dobrzańskiego. W tym składzie nagrał płytę Hans Leo Hassler Rudolphina 1. Od 2013 r. działa w duecie Oak Brothers, a rok 2017 zaowocował nagraniem płyty Immortal Chords, zawierającej utwory z przełomu baroku i klasycyzmu. Radosław Dembiński koncertował podczas takich wydarzeń, jak: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej Pieśni Naszych Korzeni, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej Baroque ;Auvergne, Maj z Muzyką Dawną, Festiwal im. Mikołaja z Radomia, Elbląskie Dni Muzyki Dawnej, Międzynarodowe Spotkania z Muzyką Dawną w Świeradowie – Zdroju. Zajmuje się również działalnością kompozytorską oraz pedagogiczną. Brał udział w Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, XV Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim im. Tadeusza Ochlewskiego, a także w I Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Mieczysława Karłowicza. Jego utwory wykonywał m. in. Zespół Muzyki Dawnej Ars Nova pod kierownictwem Jacka Urbaniaka.

2023-05-17 10:28

NOC MUZEÓW

ZAPRASZAMY! Noc Muzeów tuż przed nami! Rozpoczynamy 26 maja 2023 r. o godzinie 18.00

2023-05-13 12:01

serwis jest częścią portalu miejskiego chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie