Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Aktualności

Radosnych Świąt Wielkanocnych!

Życzymy Wszystkim, aby miłość i wiara wypływające ze Świąt Zmartwychwstania Pańskiego stały się pokrzepieniem i napełniły Wasze serca nadzieją w tych trudnych czasach. Na grafice obraz autorstwa Grzegorza Niemyjskiego "Zmartwychwstanie" , należący do zbiorów Muzeum Regionalnego w Chojnowie.

2020-04-09 15:56

"Droga na Golgotę"

Szanowni Państwo, dziś rozpoczyna się Triduum Paschalne, zatem prezentujemy zabytek nawiązujący swą tematyką do nadchodzących Świąt Wielkiej Nocy. Jest to obraz olejny wykonany na desce prawdopodobnie w niderlandach. Przedstawia „Drogę na Golgotę”. Przypuszczamy, iż powstał w XVI lub XVII wieku. W centrum znajduje się upadający pod krzyżem Chrystus. Przed nim klęczy odziana w w czerwony płaszcz św. Weronika z chustą. Szymon Cyrenejczyk pomaga Jezusowi nieść krzyż. Za nimi widać Matkę Boską w niebieskim płaszczu, idącą za krzyżem. Obok Chrystusa znajdują się żołnierze. Jeden z nich unosi dłoń gotową do ciosu. Po lewej stronie z bramy wychodzi tłum zbrojnych, a w tle widoczne są mury Jerozolimy. Przed Jezusem żołnierze prowadzą dwóch łotrów obnażonych z szat, nad nimi dostrzec można tytułową Golgotę.

2020-04-09 15:52

3 krajcary Jerzego IV Wilhelma

Szanowni Państwo, prezentujemy kolejny ciekawy zabytek. Tym razem skupimy się na kolekcji śląskich numizmatów. Moneta prezentowana na zdjęciu to 3 krajcary Jerzego IV Wilhelma z 1674 roku. Awers monety przedstawia profil księcia zwrócony w prawo. Władca ukazany został w bogato dekorowanej zbroi przepasanej szarfą. Postać charakteryzują długie, gęste włosy okalające głowę. Wokół krawędzi monety widnieje legenda: GEORG.WILHELM – D.G.DVX.SIL. Na rewersie w centrum znajduje się orzeł śląski, otacza go napis: LIGNIC.BREGENS.&.WOLAVI.16 – 74. Czy dostrzegli Państwo drobny detal na rewersie? Wspomniany detal to inicjały CB występujące przy szponach orła. Te dwie litery ujawniają nam mistrza mennicy w Brzegu, która wyemitowała monetę. Był nim wówczas Christoph Brettschneider. Książę, który widnieje na monecie, uważany jest za ostatniego męskiego przedstawiciela Piastów. Co warte podkreślenia, nie tylko w linii śląskiej, ale i całej dynastii. Urodził się w 1660, a w 1675 roku objął rządy jako książę legnicko-wołowsko-brzeski. Był to również rok jego przedwczesnej śmierci. W narracjach historyków utrzymuje się pogląd, iż spowodowała ją niedoleczona ospa oraz gorączka, która wystąpiła podczas polowania.

2020-04-08 16:02

Renesansowe kafle

Szanowni Państwo, prezentujemy dziś obiekty niezwykle cenne. Są to renesansowe kafle piecowe pozyskane w tracie badań archeologicznych w latach 1990 – 1995 na obszarze założeń naszego Zamku. Stanowią one pokaźną kolekcję w zbiorach Muzeum Regionalnego w Chojnowie. Obiekty były bogato dekorowane. Oprócz ornamentów roślinnych widnieją na nich przedstawienia figuralne. Są to postacie w strojach z epoki, co stwarza nam szeroki wachlarz możliwości do badań nad historią ubioru kobiet i mężczyzn. To nie koniec. Kafle mogą być również interesującym materiałem do poznawania XVI-wiecznych obyczajów dworskich. Jednak przede wszystkim jest to kopalnia wiedzy na temat technik i technologii tworzenia renesansowych pieców. Prawdopodobnie nasze kafle w latach swej świetności wyglądały zupełnie inaczej. Mogły wtedy olśniewać bogatą paletą barw. Może warto przywrócić im dawny blask? W dzisiejszym wpisie zamieszczamy miłą niespodziankę dla najmłodszych. Jest to kolorowanka wzorowana kaflami z naszych zbiorów, którą wykonała zaprzyjaźniona z Muzeum Regionalnym w Chojnowie p. Daria Deptuła. Serdecznie za to dziękujemy i zachęcamy wszystkich do pobrania kolorowanki, która znajduje się w zakładce "zobacz więcej".

2020-04-07 16:06

Lustro w srebrnej ramie

Szanowni Państwo, dziś mamy przyjemność zaprezentować jeden z zabytków, który wzbogacił zbiory Muzeum Regionalnego w Chojnowie w ubiegłym roku. Jest to piękna, srebrna rama lustra. Niestety samo lustro nie zachowało się do naszych czasów. Wykonana została na terenie Austro-Węgier, być może w Galicji, końcem XIX w. Wskazuje na to miniaturowy znak probierczy wybity z boku ramy po lewej stronie. Przedstawia on profil mitologicznej Diany – bogini łowów, z sierpem księżyca wplecionym we włosy. Znak wpisany został w pięciolistną koniczynę. Rama lustra jest symetryczna, w formie łamanych fal i bogato zdobiona ornamentem roślinnym. Ponadto u dołu ramy znajduje się monogram FG - dawnej właścicielki lustra, prawdopodobnie Felicji Gużkowskiej. Lustro jest częścią kompletu sreber rodowych, które udało nam się nabyć dzięki wsparciu finansowemu lokalnych firm: Kret i S-ka Tadeusz Kret oraz Feerum S.A. Serdecznie dziękujemy!

2020-04-06 15:30

serwis jest częścią portalu miejskiego chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie