Muzeum Regionalne w Chojnowie zaprasza 23 maja wszystkich mieszkańców miasta na "Noc w Muzeum", która potrwa od godziny 18.00 do północy. Oprócz wystaw stałych, można będzie obejrzeć aż dwie wystawy czasowe: srebra i grafiki Grzegorza Fijałkowskiego. Niewątpliwą atrakcją będzie występ grupy rekonstrukcyjnej, która przeniesie nas w epokę wojen husyckich oraz wejście na taras widokowy Baszty Tkaczy, położony na wysokości 19 m, skąd będzie można obejrzeć miasto i okolicę. Po raz pierwszy zostaną udostępnione jej wnętrza po remoncie i wystawy czasowe. Przewidziane są projekcje filmów i pocztówek dawnego Chojnowa. Melomani i miłośnicy chóralistyki będą mogli posłuchać chóru "Skoranta". Antoni Skalski zaprasza na swoją doskonałą grochówkę. Grzegorz Fijalkowski pokaże, jak powstają miedzioryty i jak wygląda pracownia miedziorytnika. Wszystkich mieszkańców, którzy chcą się bawić zapraszamy do wystąpienia w jakimkolwiek przebraniu. Będzie się można sfotografować z rycerzami i wziąć udział w kolejnej wyprawie odkrywców, którą przygotowali w pocie czoła, nie szczędząc swoich talentów rymotwórczych, członkowie "Partnerstwa Doliny Skory".
2014-05-18 23:47
Tylko do końca maja potrwa jeszcze wystawa prac graficznych Grzegorza Fijałkowskiego. Na wystawie można obejrzeć ponad 100 prac, wykonanych techniką suchej igły, miedziorytu oraz kilka rysunków piórkiem. Za temat swoich prac autor obrał widoki śląskich miast. Z reguły tworzy je w oparciu o wcześniejsze źródła ikonograficzne: stare zdjęcia, pocztówki, rysunki. Najwięcej z nich poświęcił starej Legnicy. Specjalnie na wystawę w Chojnowie wykonał kilka grafik techniką suchej igły, na których utrwalił niektóre zabytki naszego miasta: zamek, Basztę Tkaczy, dom Schrama, kościół św. Piotra i Pawła oraz jeden z nieistniejących już chojnowskich zaułków. Grzegorz Fijałkowski mieszka w Legnicy, sztuką interesuje się od dawna, ale dopiero od 2007 roku zajmuje się grafiką. Szczególnie upodobał sobie technikę suchej igły i miedziorytu. Choć późno zainteresował tymi technikami, to osiągnął już niebywałą sprawność techniczną, co szczególnie widać w przypadku suchej igły, niemniej ciągle doskonali swoje umiejętności warsztatowe. Wyjątkowo piękne są jego nastrojowe prace poświęcone starej Legnicy. Dostrzec w nich można wszystkie walory techniczne jego warsztatu: precyzyjną, ale zarazem swobodną i pełną wrażliwości kreskę oraz umiejętne operowanie kontrastami. Podczas wernisażu, który odbył się 9 maja, autor zaprezentował uczestnikom warsztat miedziorytniczy i zapoznał z arkanami techniki miedziorytu i suchej igły. Dodatkową atrakcją byłą możliwość odbicia opracowanej przez siebie matrycy w prasie miedziorytniczej. Autor przeznaczył także dwie swoje prace do rozlosowania wśród uczestników wernisażu. Również kilka grafik, które zostały odbite w trakcie prezentacji, trafiło w prywatne ręce.
2014-05-18 13:14
Nowa wystawa czasowa: "Silver-Meetings" użyczona Muzeum Regionalnemu" przez Galerię Sztuki w Legnicy, pokazuje najnowsze trendy w światowym złotnictwie. Na wystawie zaprezentowano 114 prac, 80 artystów z: Australii, Belgii, Egiptu, Estonii, Finlandii, Holandii, Korei Południowej, Litwy, Niemiec, Norwegii, Polski, Portugalii, Słowacji, Szwecji, USA, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch. Najwięcej artystów pochodzi z Niemiec (19) i Polski (27). Wernisaż odbędzie się w piątek, 25 kwietnia, o godzinie 17.00. Zapraszamy do odwiedzenia muzeum i obejrzenia awangardowej biżuterii współczesnych projektantów. Wystawa potrwa do końca maja.
2014-04-16 11:44
Od początku kwietnia w Baszcie Tkaczy trwają prace prowadzone przez firmę Jana Kryszczuka. Po zakończeniu prac i wyposażeniu wnętrz w sprzęt ekspozycyjny baszta zostanie udostępniona zwiedzającym. Główną jej atrakcją będzie usytuowana na wysokości 18,5 m galeria widokowa. Baszta będzie czynna od maja do końca października. W jej wnętrzach znajdą się ekspozycje stałe i czasowe. Być może, jeszcze w bieżącym roku zostanie wyposażona w lunety. Ten cenny zabytk architektury militarnej z przełomu XIV i XV w. ma szansę stać się dużą atrakcją turystyczną naszego miasta
2014-04-16 10:12
31 marca Muzeum Regionale odwiedziła trzydziestodwuosobowa grupa młodzieży, z krajów Beneluxu, Francji, Portugalii, Rumunii i Turcji, biorąca udział w programie "Comenius". Młodzież wraz z opiekunami zwiedziła muzeum, a nastepnie udła się do Baszty Tkaczy, by tu z galerii widokowej obejrzeć miasto i okolicę.
2014-04-08 16:31