21 marca 2012 roku grupa archeologów i eksploratorów z Legnicy, Szprotawy, Wrocławia i Chojnowa, po uzyskaniu stosownego zezwolenia od władz konserwatorskich w Legnicy, przeszukała przy pomocy detektorów metali pole bitwy, do której doszło pod Chojnowem 26 maja 1813 roku. Działania te podjęto z myślą upamiętnienia bitwy, której dwusetlecie przypadnie w roku 2013. Wpisują się one w szersze działania, które Muzeum Regionalne chce podjąć, korzystając ze wsparcia Gminy Chojnów oraz Urzędu Miasta w Chojnowie. W trakcie przeszukiwania pobojowiska natrafiono na ponad sto przedmiotów. Około sześćdziesięciu z nich można wiązać z bitwą. Gros znalezisk stanowią ołowiane kule, różnego kalibru, do karabinów i pistoletów. Ponadto znaleziono sporo mosiężnych guzików od żołnierskich uniformów. Niestety żaden z nich nie ma numerów pułkowych. Jeden z nich został wyprodukowany w Londynie. Wśród najcenniejszych zabytków należy wymienić srebrną monetę Fryderyka Augusta, króla Saksonii i księcia warszawskiego, wybitą około 1807 roku oraz monetę pruską o nominale trzech fenigów, wybitą około 1805 roku. Niewątpliwie zostały one zgubione przez żołnierzy. Do ciekawych zabytków należą ołowiane pieczęci. Na jednej z nich wyobrażone są trzy kłosy, na drugiej jakaś roślina okopowa, może marchew. Obie bardzo zagadkowe. Największym ze znalezisk , pod względem gabarytów, jest szpunt od beczki, prawdopodobnie z końca XIX wieku. Wszystkie odnalezione zabytki wzbogacą zbiory militariów związane z bitwą 1813 roku. Wcześniej zostaną zaprezentowane wszystkim tym, którzy umożliwili przeprowadzenie poszukiwań i wyrazili przyzwolenie na wejście zespołu badawczego w uprawy. Wyrazy podziękowania należą się właścicielom pól, panom: Bojczukowi, Aleksandrowi, Szczerbie, Tatysowi, Skrzydłowskiemu, Rudziakowi, Spirydowiczowi. Szczególne słowa podziękowania należą się wójtowi Gminy Chojnów, Mieczysławowi Kasprzakowi. Reasumując należy powiedzieć, że przeprowadzone poszukiwania , pozwoliły pozytywnie zweryfikować wcześniejsze przekazy, udało się także określić i potwierdzić główne kierunki natarcia wojsk sprzymierzonych na oddziały francuskie. Znalezione zabytki pozwalają jednoznacznie stwierdzić, że rozstrzygającego starcia doszło na przedpolach Michowa. Więcej zdjęć w galerii.
2012-03-26 15:29
Od 19 do 22 marca w Muzeum Regionalnym odbywały się warsztaty z okazji świąt Wielkanocnych, w trakcie których dzieci z przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych mogły się nauczyć wykonywania palm wielkanocnych, pisanek, kart świątecznych i stroików. Warsztaty prowadziły panie: Justyna Koziar, Krzysztofa Giersok, Anna Dudar, Zofia Maćkowiak. W spotkaniach wzięło udział 405 dzieci z Chojnowa, Krzywej, Miłkowic i Radziechowa. W warsztatach uczestniczyła także grupa dzieci z klasy integracyjnej z Gimnazjum nr 2 w Chojnowie. Więcej zdjęć w galerii.
2012-03-23 14:31
18 lutego 2012 roku w Muzeum Regionalnym koncertował zespół muzyki dawnej All'Antico. Maksymilian Dominiak, Mateusz Bojda , Jerzy Stefanowicz i Krzysztof Bartkowski zaprezentowali utwory z okresu renesansu i baroku. Koncert prowadził Krzysztof Bartkowski. Po występie młodzi muzycy podziękowali sponsorom za ufundowanie im dwóch nowych instrumentów. Więcej zdjęć z koncertu możesz obejrzeć w galerii.
2012-03-07 14:45
Nowa wystawa w Muzeum Regionalnym poświęcona obecności Greków w Chojnowie. Wernisaż 12.06.2011 o godz. 16.30. Zdjęcia z odsłonięcia tablicy upamiętniającej pobyt Greków w Chojnowie i wernisażu wystawy w Muzeum Regionalnym - patrz GALERIA
2011-06-02 11:36
Zapraszamy do zapoznania się z planem wystaw czasowych, koncertów oraz warsztatów na rok 2011
2011-02-15 13:19