W Muzeum Regionalnym w Chojnowie można obejrzeć nową wystawę czasową. Tym razem pokazano na wystawie miedzioryty wybitnego wrocławskiego grafika Eugeniusza Geta-Stankiewicza, zmarłego w kwietniu tego roku. Prace na wystawę udostępniło Muzeum Miedzi w Legnicy, które gromadzi nie tylko zabytki wykonane z miedzi, i jej stopów, ale także eksponaty mające jakikolwiek związek z miedzią. Płyty miedziane potrzebne do wykonania grafik, dały legnickiemu muzeum asumpt do utworzenia ciekawej i bogatej kolekcji prac Geta. Na wystawie, można obejrzeć aż pięćdziesiąt sześć miedziorytów wykonanych po roku 1980. Znakomite pod względem technicznym, niezwykle precyzyjne, tematycznie skoncentrowane na postaci samego autora, jakby nieco egotyczne, pokazujące artystę w wielu rozmaitych odsłonach, mogą się wydać niektórym nieco monotematyczne. Z drugiej strony, nie brakuje w nich autoironii i potrzeby samoobserwacji, tak charakterystycznej dla wielu artystów, skoncentrowanych na swoim ego. Można śmiało powiedzieć, że tematem prezentowanych na wystawie miedziorytów jest sam Get-Stankiewicz. Postać barwna, doskonale znana wrocławianom, wybitny artysta, doskonały grafik. Urodzony w Oszmianie na Wileńszczyźnie, 14 maja 1942 roku, w latach 1945 -1966 mieszkał we Wschowie, od 1966 był związany z Wrocławiem, gdzie najpierw studiował architekturę na Politechnice Wrocławskiej, a później w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. Tajniki grafiki zgłębiał w pracowni profesora Stanisława Dawskiego i Macieja Urbańca. W latach 1982-1985 uczył grafiki warsztatowej na macierzystej uczelni, a od 1998 roku był wykładowcą w Akademii Sztuk Pięknych. W 1995 roku, w dawnej kamieniczce „Jaś” utworzył, doskonale znany wrocławianom „Dom Miedziorytnika”, gdzie nie tylko prowadził działalność wystawienniczą, ale też mieszkał. Get-Stankiewicz zajmował się grafiką warsztatową i użytkową, malarstwem, medalierstwem, a także plakatem. Jego bardzo znanym, niezwykle prowokacyjnym dziełem, jest praca: „Zrób to sam”: zestaw złożony z krzyża, młotka i figury Ukrzyżowanego. Dużo wystawiał, był też laureatem wielu nagród. Wernisaż wystawy odbędzie się 16 grudnia, w piątek, o godz. 17.00. W czasie wernisażu o twórczości Eugeniusza Geta-Stankiewicza i początkach kolekcji opowie kustosz Działu Sztuki Muzeum Miedzi w Legnicy, Łucja Teresa-Wojtasik. Wystawa potrwa do końca stycznia przyszłego roku. Serdecznie zapraszamy do zwiedzenia wystawy. Muzeum oprócz poniedziałków i niedziel czynne jest od godz. 8.oo do 16.00, a w soboty od 11.oo do 16.oo. W sobotę wystawy można zwiedzać bezpłatnie.
2011-12-15 09:24
14 października odbyła się w Muzeum Regionalnym wystawa dawnych pocztówek z widokami Chojnowa z lat 1900 - 1945. Wystawa oprócz ukazania uroków dawnego Chojnowa miała na celu zaprezentowanie własnych kolekcji muzeum.
2011-11-16 15:48
W pierwszych dniach października 2011 r. przystąpiono do montażu fontanny w lapidarium muzeum, która niegdyś stała pośrodku chojnowskiego rynku. Ustawiono ją w 1882 r. w miejscu rozebranego w 1875 ratusza. Fontanna została wykonana przez firmę bolesławiecką Wimmel u. Zeidler. W niezmienionym kształcie przetrwała do 1945 r., po czym najpierw usunięto wieńczący ją obelisk, później elementy jej cokołu, a wreszcie na początku lat 70. XX stulecia cembrowinę basenu.Tylko niektóre elementy fontanny, po jej rozbiórce, trafiły do lapidarium Muzeum Regionalnego, gdzie zostały prowizorycznie ustawione w 1980 r. W czerwcu 2011 r. rozebrano tę prowizoryczną konstrukcję i na nowo ustawiono zachowane elementy fontanny, zgodnie z ich pierwotnym układem. Tę quasi rekonstrukcję można obejrzeć w lapidarium muzeum.
2011-10-12 13:34
23 września 2011 roku w Muzeum Regionalnym w Chojnowie odbył się koncert inauguracyjny "Chojnowska Jesień z Muzyką Dawną". Wystąpiły następujące zespoły: All' Antico z Chojnowa oraz Horrendus z Warszawy. Zespoły zaprezentowały muzykę dawną okresu renesansu i baroku.
2011-10-07 11:26