Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Aktualności

Koncert muzyki barokowej przygotowany przez Pracownię Wokalną A. J. Szumiło

Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Chojnowie oraz Muzeum Regionalne mają przyjemność zaprosić na koncert muzyki barokowej przygotowany przez Pracownię Wokalną A. J. Szumiło. Zapraszamy 30 kwietnia 2016 r. do Muzeum Regionalnego (Chojnów, pl. Zamkowy 3) , początek - godz. 17.00. Wstęp wolny.

2016-04-28 12:00

Lucjan Sagan. Guma - szlachetna fotografia

Od 16 kwietnia czynna jest w wystawa fotografii Lucjana Sagana. Wszystkie prezentowane na wystawie fotografie zostały wykonane techniką gumy, którą pod koniec XIX wieku wynalazł malarz i fotografik Robert Demachy (1859-1938). Była ona szczególnie popularna na przełomie XIX i XX wieku. Od pewnego czasu przeżywa renesans. Do jej pionierów w Polsce należeli: Mikulasch, Świtkowski i Traczyk. Techniką tą zajmował się Witold Dederko, który robił tak zwane gumy wiedeńskie - wielowarstwowe oraz Jan Bułhak. Do wybitnych powojennych jej twórców należał Henryk Rogoziński, który preferował gumę jednowarstwową. Technika gumy opiera się na światłoczułych właściwościach dwuchromianów potasowego i amonowego w połączeniu z gumą arabską. Po dodaniu pigmentu, który jest nośnikiem obrazu i nałożeniu na papier sporządzonej mieszaniny, a następnie skopiowaniu metodą stykową w kopioramie negatywu, i wypłukaniu wodą otrzymuje się obraz. Proces ten można kilkakrotnie powtórzyć, otrzymuje się wówczas gumę wielowarstwową. Można poprzestać na jednorazowym naświetlaniu wówczas otrzymujemy gumę jednowarstwową. Lucjan Sagan (1937-2012) urodził się w Kawęczynie, w województwie świętokrzyskim. W latach 1957-1961 studiował na Uniwersytecie Wrocławskim Był malarzem i fotografikiem, członkiem rzeczywistym Fotoklubu Rzeczpospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców oraz Związku Polskich Artystów Plastyków. Zajmował się fotografią piktorialną, głównie techniką gumy wielowarstwowej. W swojej twórczości sięgał po pejzaże, architekturę, nie stronił od martwej natury i portretu, tworzył też wielobarwne kompozycje abstrakcyjne, uzyskując ciekawe reliefowe efekty. Zasady techniki opisał w książce: "Guma XIX-wieczna szlachetna technika fotograficzna w XXI wieku". Wernisaż wystawy odbędzie się 22 kwietnia, w piątek, o godzinie 18.00. Zachęcamy do wzięcia udziału w wernisażu, zapraszamy też do zwiedzania ekspozycji. Wystawa potrwa do końca maja.

2016-04-18 14:17

XXVII Wystawa Plastyki Zagłębia Miedziowego

W piątek, 19 lutego, w Muzeum Regionalnym odbędzie się wernisaż wystawy środowiskowej artystów związanych z Zagłębiem Miedziowym. Jej inauguracja odbyła się w październiku 2015 r w Galerii Sztuki w Legnicy. W Chojnowie będzie prezentowana do końca marca. Na wystawie można obejrzeć osiemdziesiąt trzy prace aż sześćdziesięciu jeden autorów. Wśród wystawiających są uznani twórcy, jak: Henryk Baca, Grzegorz Niemyjski, Telemach Pilitsidis, Norman Smużniak, a także chojnowianie: Ireneusz Józefczuk, Monika Chmielewska, Jolanta Anton, Zbigniew Halikowski i Robert Wierzbicki. Dominuje malarstwo i jego rozmaite techniki (olej, akryl, akwarela, pastel) oraz tradycyjne gatunki: portret, pejzaż, martwa natura. Licznie reprezentowana jest grafika (akwaforta, akwatinta, odprysk, linoryt, serigrafia), mniej licznie: rzeźba, szkło artystyczne, ceramika, malarstwo na tkaninie, rysunek i prace wykonane przy użyciu techniki komputerowej. Pokazane dzieła reprezentują rozmaite prądy obecne w sztuce, począwszy od realizmu poprzez nurt metaforyczno-symboliczny po abstrakcję. Różnorodne postawy twórcze, jakie można zaobserwować na wystawie prezentowanej w chojnowskim muzeum, są odbiciem skomplikowanego obrazu współczesnego świata, wpływu różnych impulsów, czerpania inspiracji z rozmaitych źródeł, i złożonej sytuacji w jakiej znalazła się postmodernistyczna sztuka.

2016-02-11 16:26

Ferie w muzeum

Uprzejmie informujemy, iż w okresie ferii zimowych Muzeum Regionalne będzie otwarte od wtorku do piątku w godzinach od 8 do 16, natomiast w soboty od 10 do 16. Zapraszamy zarówno zorganizowane grupy, jak i pojedynczych zwiedzających. Przypominamy, że młodzież szkolna oraz studenci objęci są w tym czasie wstępem wolnym.

2016-02-06 11:06

Kawaleria na Śląsku

"Kawaleria na Śląsku" to pierwsza z wystaw nowego cyklu: "Chojnowskie kolekcje - chojnowscy kolekcjonerzy". Jako pierwszą z tego cyklu prezentujemy kolekcję Piotra Kołodzieja. Piotr Kołodziej gromadzi siodła kawaleryjskie, broń i ikonografię (pocztówki, zdjęcia, plany, mapy, obrazy) związane z obecnością na Śląsku pułków kawalerii od czasów Fryderyka wielkiego do czasu ich rozwiązania. Na wystawie można obejrzeć siodła armii pruskiej, niemieckiej, polskiej, rosyjskiej, angielskiej, francuskiej, rumuńskiej, a także siodła z USA , Japonii i Chin, poza tym broń białą, strzemiona, wędzidła, ogłowia końskie i liczne pocztówki, dokumentujące tradycje pułków kawalerii na Śląsku z Milicza, Oławy, Oleśnicy, Lubina, Prudnika i Wrocławia. Do unikatowych zabytków należy zestaw narzędzi weterynaryjnych. Kolekcja tworzona od ponad 20 lat jest ciągle rozbudowywana. Na wystawie zaakcentowano też tradycje obecności kawalerii w Chojnowie, które sięgają 1656 r i trwają aż do likwidacji garnizonu. w 1884 r. Wystawę oprócz poniedziałków i niedziel można zwiedzać codziennie od 8.00 do godz. 16.00, w sobotę od 10.30 do 16.00. Wystawa potrwa do 20 stycznia 2016 r.

2015-12-21 11:19

serwis jest częścią portalu miejskiego chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie