Aktualności

Denar serratus
Szanowni Państwo, przyszedł czas na kolejny eksponat promujący zbiory Muzeum Regionalnego w Chojnowie podczas kwarantanny. Jest nim jedna z ponad 120 antycznych monet tworzących zbiór numizmatów antycznych - denar serratus. Rzymska moneta wybita w srebrze ok. 80 r. p.n.e. (średnica 20 mm). Awers przedstawia wyobrażenie głowy Romy (Rzym była kobietą!) w hełmie. Nad nią, po prawej stronie widnieje znak kontrolny „O”. Po lewej stronie, wzdłuż otoku perłowego, znajduje się napis wersalikami ROMA. Na rewersie przedstawiono Herkulesa walczącego z lwem nemejskim. U stóp Herkulesa można dostrzec maczugę. Po prawej stronie monety znajduje się pionowy napis wersalikami C.POBLICI.Q.F. W ten sposób upamiętniony został prawdopodobnie Gaius Poblicius. W czasach Republiki przywilej upamiętnienia na monetach zyskiwali np. urzędnicy zwani triumwirami monetarnymi, sprawujący kontrolę nad mennicą. Prawdopodobnie z tego też powodu na rewersie monety znalazł się „nasz” Gajusz. Serratus (od łac. serra – piła) charakteryzuje się ząbkowanym (nacinanym) obrzeżem. Formę tę moneta uzyskała w trakcie produkcji poprzez umyślne żłobienie jej rantu. Prawdopodobnie technika ta miała wyeliminować fałszywe monety – suberaty, na które tylko nakładano warstwę srebra, a środek wykonywano z brązu czy miedzi. Nacięty w ten sposób bilon udowadniał, iż wykonany został w całości ze srebra, bądź innego wartościowego kruszcu. Temat rewersu przedstawia pierwszą z dwunastu prac Herkulesa, które zostały zlecone przez króla Eurysteusza, w ramach kary za zabicie swej żony Megary oraz dzieci. Herkules był herosem, synem Zeusa i śmiertelniczki Alkmeny. Pierwszym zadaniem, które miał wykonać Herkules było pokonanie lwa nemejskiego. Król zażądał skóry zwierzęcia. Stwór był owocem kazirodczego związku Echidny i Ortrosa – mitologicznych potworów. Lew siał zniszczenie w dolinie Nemei w pobliżu Myken. Skóra potwora była wytrzymała i twarda, nieczuła na zadawane przez Herkulesa ciosy. Maczuga, którą próbował uderzyć w łeb bestii pękła, miecz wygiął się, a strzały odbijały od ciała zwierzęcia. Herkules zmuszony był udusić zwierzę, a przy zdejmowaniu skóry wykorzystać pazur lwa.
data publikacji: 2020-03-17 15:06
 
Zestaw toaletowy z fabryki Carla Tielscha
Szanowni Państwo, w związku z trwającymi na terenie całego kraju czynnościami zapobiegającymi rozpowszechnianiu się koronawirusa SARS-COV-2 oraz decyzją o zawieszeniu działalności instytucji kultury, Muzeum Regionalne w Chojnowie w okresie kwarantanny zdecydowało się na codzienne publikowanie interesującego zabytku ze zbiorów wraz z jego opisem na stronie internetowej oraz portalach społecznościowych. W dniu dzisiejszym serdecznie zapraszamy do zapoznania się z jednym z najnowszych nabytków - kompletem toaletowym z fabryki porcelany Carla Tielscha, wraz z przedstawieniem sylwetki założyciela marki i krótką historią przedsiębiorstwa. Muzealia zostały nabyte przez Muzeum Regionalne w Chojnowie w grudniu 2019 r. Dzban oraz misę na wodę wykonano w latach 1890-1914. Formy oraz zdobienia zostały utrzymane w stylu neobarokowym, który charakteryzuje się dekoracją w formie ornamentu rocaille oraz wici roślinnej. Rozmieszczone symetrycznie wzory kwiatowe utworzone zostały przy pomocy techniki kalkomanii. Krawędzie obiektów zostały delikatnie podkreślone złotą linią. Oba przedmioty, na spodzie naczynia, pod glazurą oznaczone zostały znakiem wytwórni Carla Tielscha z lat 1890–1914: zielony orzeł skierowany w lewą stronę wraz z inicjałami C.T.
data publikacji: 2020-03-16 16:18
 
Pilna wiadomość dla zwiedzających.
Szanowni Państwo, na podstawie decyzji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o zawieszeniu działalności instytucji kultury i placówek szkolnictwa artystycznego oraz Zarządzenia nr 32/2020 Burmistrza Miasta Chojnowa z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie zakazu organizacji zajęć popołudniowych i imprez w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2, Muzeum Regionalne w Chojnowie odwołuje wszystkie planowane wydarzenia kulturalne do 19 kwietnia 2020 r. W czasie od 11 marca do 19 kwietnia 2020 r. Muzeum będzie nieczynne dla zwiedzających. Podjęte środki ostrożności mają na celu zapobieganie rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-COV-2.
data publikacji: 2020-03-11 13:40
 
Wernisaż wystawy pt. " W ogrodzie barw. Wiesław Wojciechowski - malarstwo"
Dyrektor Muzeum Regionalnego w Chojnowie oraz Wiesław Wojciechowski zapraszają na wernisaż wystawy pt. " W ogrodzie barw. Wiesław Wojciechowski - malarstwo", który odbędzie się 6 marca 2020 r. o godz. 17:00. Zapraszamy serdecznie.
data publikacji: 2020-02-26 11:16
 
Informacja
Szanowni Państwo, informujemy iż dniu 27.02.2020 Muzeum będzie nieczynne dla zwiedzających.
data publikacji: 2020-02-25 15:04
 
<< nowsze | 12  | 13  | 14  | 15  | 16 | 17  | 18  | 19  | 20  | 21  | 22  | starsze >>

Witamy na stronie Muzeum Regionalnego w Chojnowie.

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie