Aktualności

Rotmistrz Witold Pilecki
Szanowni Państwo, dziś obchodzimy 72. Rocznicę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego. Oficera Wojska Polskiego, uczestnika kampanii wrześniowej, jednego z organizatorów Tajnej Armii Polskiej, żołnierza Armii Krajowej, więźnia obozu koncentracyjnego KL Auschwitz, autora raportów o sytuacji w obozie, uczestnika Powstania Warszawskiego oraz członka organizacji NIE. W Polsce ogarniętej stalinowskim terrorem został skazany na karę śmierci przez sąd wojskowy, wyrok wykonano 25 maja 1948 r. Zachęcamy do pogłębienia wiedzy o rotmistrzu Pileckim: https://instytutpileckiego.pl/pl/instytut/aktualnosci/rocznica-ucieczki-witolda-pileckiego-z-auschwitz
data publikacji: 2020-05-25 08:58
 
Informacja
Szanowni Państwo, prowadzimy ostatnie przygotowania do otwarcia Muzeum dla zwiedzających. Powrót do udostępniania zbiorów zaplanowaliśmy na 15 maja 2020 r. Należy jednak pamiętać, że nadal trwa epidemia, zatem nasze działania będą znacznie ograniczone. Prosimy o wyrozumiałość i cierpliwość. Robimy wszystko, by umożliwić Państwu bezpieczne korzystanie z naszej instytucji. Do zobaczenia!
data publikacji: 2020-05-13 15:12
 
Medal
Szanowni Państwo, 85 lat temu zmarł marszałek Józef Piłsudski, przypominamy o tym dniu, prezentując medal z brązu z jego wizerunkiem. Medal powstał na 10-tą rocznicę Wojny Polsko-Bolszewickiej. Zaprojektowany został przez polskiego medaliera Józefa Aumillera. Na awersie widnieje profil marszałka zwrócony w lewo, a w otoku znajduje się napis wersalikami : MARSZAŁEK JÓZEF PIŁSUDSKI wraz z herbem Kościesza (znakiem mennicy Warszawskiej). Rewers prezentuje mapę terytorium II Rzeczpospolitej z uwzględnieniem większych miejscowości oraz nazwy krajów sąsiadujących. U góry upamiętniono datę zawieszenia broni 1920-1930 18/X. W otoku napis: MĘSTWEM ŻOŁNIERZA — WYSIŁKIEM NARODU — GENIUSZEM WODZA. Medal został zakupiony w 2018 roku dzięki wsparciu finansowemu Pana Łukasza Piątka.
data publikacji: 2020-05-12 14:28
 
Talerz
Szanowni Państwo, prezentujemy złocony talerz o motywach floralnych wykonany w fabryce porcelany Carla Franza Kristera w 1868 roku. Fabryka powstała w 1831 roku w Wałbrzychu. Głównym celem założycieli było nawiązanie do wyrobów Konigliche Porzellan-Manufaktur prowadzonej w Berlinie, czego wynikiem jest podobieństwo wytwarzanych przedmiotów i sygnatur. W latach 50. XIX wieku fabryka okazała się jednym z najbardziej znanych producentów porcelany w Europie, zdobywając nagrody podczas wystaw we Wrocławiu i Paryżu. Po II wojnie światowej manufaktura przejęta została przez polskie władze, a jej nazwę zmieniono na „Porcelana Stołowa KRZYSZTOF”. W latach 90. ubiegłego wieku fabryka została sprywatyzowana.
data publikacji: 2020-05-11 14:17
 
Butelka
Szanowni Państwo, na ostatni zabytek tego tygodnia wybraliśmy dla Państwa szklaną butelkę w kolorze zielonym, zdobioną malowaną dekoracją przedstawiającą mężczyznę odzianego w barwny strój, który siedząc przy stoliku, wznosi dumnie puchar. Jego głowę zdobi kapelusz z piórami, a całości dopełnia miecz przypasany u boku. Warto zwrócić uwagę na ciekawy kształt butli: pękata u dołu, przechodzi w bardzo wydłużoną i wąską szyjkę. Butelka wykonana została na terenie Niemiec na przełomie XIX/XX wieku.
data publikacji: 2020-05-08 13:41
 
<< nowsze | 3  | 4  | 5  | 6  | 7 | 8  | 9  | 10  | 11  | 12  | 13  | starsze >>

Witamy na stronie Muzeum Regionalnego w Chojnowie.

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie