Aktualności

Pojemnik
Szanowni Państwo, prezentujemy dziś uroczy pojemnik pochodzący z niemieckiej fabryki Annaburg, powstały w latach 1922 – 1945. Brzegi pojemnika zdobi profilowany wzór w formie fal. Kwiatową dekorację natryskową wykonano przy użyciu szablonu. Pojemnik nakrywa kopertowa pokrywa z podłużnym uchwytem. Na spodzie znajduje się znak firmowy w formie litery „A” krytej koroną zamkniętą, zaś w środku znaku wpisane zostały litery „AG”. Fabryka, w której powstał pojemnik, założona została w 1874 r., jako fabryka fajansu. Po II wojnie światowej przekształciła się w przedsiębiorstwo państwowe, a na początku lat 90. ubiegłego wieku została sprywatyzowana. Produkowała naczynia przeznaczone na potrzeby hoteli np. serwisy stołowe, kubki do kawy czy herbaty, wyposażenie barów i restauracji. Jako ciekawostkę warto dodać, że fabryka Annaburg tworzyła naczynia dostosowane do potrzeb osób leworęcznych.
data publikacji: 2020-05-07 14:56
 
Świecznik
Szanowni Państwo, powracamy do zestawu toaletowego Pani Felicji Gużkowskiej. Prezentujemy parę srebrnych świeczników pochodzących z końca XIX wieku. Powstały na terenie ówczesnej Galicji. Są smukłe, jednopłomienne, ze zdobieniami o motywach floralnych, z dwoma pierścieniami przedstawiającymi kwiaty róż. Po wnikliwszej obserwacji zauważymy, że kielichowa profitka ozdobiona została pasmami gwiazd, a wokół profilowanej stopy ciągnie się fryz palmetowy. Dzisiejsza wirtualna ekspozycja jest premierą, ponieważ obiekty nie były jeszcze prezentowane.
data publikacji: 2020-05-06 15:04
 
Widelec i nóż do ryb
Szanowni Państwo, prezentujemy parę srebrnych, pozłacanych sztućców podaniowych do ryb, pochodzących z Wrocławia. Powstały w latach 90. XIX wieku. Prócz bogatych zdobień, charakteryzują się również sporym rozmiarem, ponieważ ich długość to prawie 30 cm. Trzony widelca i noża są mocno profilowane, zdobione motywem rocaille oraz liśćmi akantu. Głownia noża jest niezwykle efektowna: ażurowa z motywem wici roślinnej, a wśród niej ukazana została ryba. Przedmioty oznaczone są znakiem probierczym w formie korony i półksiężyca oraz znakiem wytwórcy E. Klee.
data publikacji: 2020-05-05 15:18
 
Flakon i puzderko
Szanowni Państwo, ponad miesiąc temu pisaliśmy o lustrze w srebrnej ramie, wykonanym niegdyś dla Pani Felicji Gużkowskiej. Dziś prezentujemy kolejne elementy z tego wspaniałego zestawu toaletowego. Są to: flakon i puzderko wykonane u schyłku XIX wieku w Galicji. Srebrne pokrywy obu obiektów zdobi ornament roślinny, a w centralnej części mieści się monogram FG stylizowany wicią roślinną pod otwartą koroną. Kolba flakonu jest kryształowa i fasetowana, zwężająca się ku górze. Po wnikliwszej obserwacji zauważą Państwo gwieździstą rozetę na dnie, łączącą w jeden punkt wszystkie ścięte krawędzie flakonu. Podobnie jak w prezentowanym już przez nas lustrze, zarówno puzdro jak i flakon oznaczone zostały wybitym znakiem probierczym – Dianą z sierpem księżyca wplecionym we włosy oraz znakiem wytwórczym z inicjałami EG.
data publikacji: 2020-05-04 14:43
 
Porcelana cz. II
Szanowni Państwo, w nawiązaniu do wczorajszego wpisu prezentujemy cukiernicę wykonaną w Berlinie, w fabryce porcelany Friedricha Schumanna. Ta piękna porcelana powstała w latach 40. XIX wieku. Charakteryzuje się wspaniałym zdobieniem w formie ornamentów floralnych i złoceniem. Warto również zwrócić uwagę na dwa wywinięte uchwyty w formie liści. U spodu cukiernicy znajduje się kobaltowy znak firmowy. Jest to orzeł z rozpostartymi skrzydłami, pod nim litery SPM. Czy dostrzegają Państwo podobieństwo obiektów wystawionych wczoraj i dzisiaj? Fabryka Schumanna powstała w 1835 roku. Tuż przed I wojną światową zakład został zlikwidowany. Muzeum Regionalne w Chojnowie życzy Państwu spokojnego i pogodnego weekendu
data publikacji: 2020-04-30 16:54
 
<< nowsze | 4  | 5  | 6  | 7  | 8 | 9  | 10  | 11  | 12  | 13  | 14  | starsze >>

Witamy na stronie Muzeum Regionalnego w Chojnowie.

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie