Aktualności

Wystawa Bronisława Wolanina
Od 6 grudnia w Muzeum Regionalnym czynna jest wystawa czasowa poświęcona twórczości artystycznej Bronisława Wolanina, jednego z najwybitniejszych polskich ceramików. Na wystawie zgromadzono ponad 200 form ceramicznych wykonanych z krzemionki i unikatową serię naczyń zrealizowanych w porcelanie. Bronisław Wolanin urodził się w 1937 r. w Bełżcu na Lubelszczyźnie. Wlatach 1951-1956 uczył się w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. W 1962 roku ukończył z wyróżnieniem Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych we Wrocławiu na Wydzaile Ceramiki w pracowni prof. Julii Kotarbińskiej. W latach 1962-1964 uczył w Szkole Zawodowej w Bolesławcu ceramiki. W 1964 r. podjął pracę w Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego "Ceramika Artystyczna" w Bolesławcu, jako kierownik artystyczny i projektant. W latach 1980-1985 związał się z Zakładem Ceramicznym "Bolesławiec", gdzie pełnił funkcję dyrektora artystycznego i projektanta. Po zakończeniu współpracy powrócił na stanowisko kierownika artystycznego i projektanta do Spóldzielni Rękodzieła Artystycznego, w której pracował do odjścia na emeryturę w 2011 r. Zmarł w 2013 r. w pełni sił twórczych i pełen nowych, artystycznych pomysłów. Jego dzieła, wyróżniane i nagradzane na wystawach w kraju i za granicą, znajdują się w zbiorach muzeów narodowych w: Gdańsku, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu, a także w muzeach zagranicznych w: USA, Argrntynie. Największą kolekcję jego parc posiada Muzeum Ceramiki w Bolesławcu. W 1971 r. Bronisław Wolanin został odznaczony srebrną odznaką "Zasłużony dla Dolnego Śląska", w 1975 Srebrnym Krzyżem Zasługi, w 2011 r. został Honorowym Obywatelem Bolesławca. W tym samym roku został odznaczony brązowym medalem "Gloria Artis", przyznanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzieła Bronisława Wolanina odznaczające się zwartą, syntetyczną formą, wolne od ekstrawagancji, wyróżniające się szlachetną prostotą i niezwykle piękną gamą szkliw, zrewolucjonizowały tradycyjną bolesłwiecką produkcję. Jego projekty wniosły świeży powiew do tej dziedziny twórczości artystycznej. Jak słusznia zauważa prof. Irena Huml " Dla wzornictwa bolesławieckiej kamionki, z którą związał się już w latach sześćdziesiątych, stał się prawdziwym reformatorem, wprowadzając do jej tradycyjnej produkcji duże zmainy w postaci nowocześnie zaprojektowanych wzorów". Zabytków na wystawę użyczyło Muzeum Ceramiki w Bolesławcu i żona artysty Teresa Wolanin. Wystawa potrwa do połowy lutego 2015 r. Serdecznie zapraszmy do jej zwiedzenia.
data publikacji: 2014-12-14 16:28
 
Baszta Tkaczy
14 listopada została oficjalnie oddana do użytku Baszta Tkaczy. Od marca trwały prace związane z jej wyposażeniem i przygotowaniem do działalności wystawienniczej. Większość z nich została już zakończona, pozostałe będą kontynuowane w przyszłym roku. Baszta będzie dostepna dla ruchu turystycznego sezonowo, od 1 maja do 31 października. Bilety, w cenie 4 zł dla dorosłych i 2 zł dla dzieci i młodzieży szkolnej, będą uprawniały także do zwiedzenia muzeum. Grupowe bilety będa kosztować złotówkę od osoby. Głowną atrakcja Baszty Tkaczy jest galeria widokowa położona na wysokości 19 m.
data publikacji: 2014-12-14 14:46
 
Wystawa Jolanty Anton
4 października odbył się wernisaż wystawy rysunków i grafiki Jolanty Anton. Na wystawie pokazano 49 prac, głównie akwaforty łączone z techniką akwatinty, a także rysunki i kilka akwarel. Na szczególną uwagę zasługują wielkoformatowe mandale, inspirowane sztuką Wschodu. Graficzne prace Jolanty Anton często łączą w sobie kilka technik, nie stroni też w nich od koloru. Artystka ukończyła studia na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu w 2002 r. Studiowała na Wydziale Grafiki u prof. Andrzeja Basaja i prof. Anny Janusz-Strzyż. W 2006 r. założyła w Chojnowie pracownię graficzną i projektowania graficznego. Oprócz grafiki i projektowania graficznego zajmuje się fotografią, malarstwem i rysunkiem. W 2007 r. wzięła udział w międzynarodowej wystawie w Paryżu poświęconej sztuce Wschodu. Jest to druga indywidualna wystawa artystki w chojnowskim muzeum, pierwsza odbyła się w 2001 r. Zainteresowani pracami Jolanty Anton mogą je kupić w muzeum. Wystawa potrwa do końca listopada.
data publikacji: 2014-10-08 11:30
 
Koncert muzyki dawnej
3 października w sali sgraffitowej Muzeum Regionalnego w Chojnowie, odbył się koncert w ramach "4. Chojnowsjkiej Jesieni z Muzyką Dawną". Tego wieczoru wystąpiły dwa zespoły: "Tiboryus" ze Świeradowa Zdroju, prowadzony przez Ryszarda Dembińskiego oraz Zespoł Muzyki Historycznej "Il Riccio" z Wrocławia, kierowany przez Arkadiusza Wróblewskiego. Wrocławianie zaprezentowali chojnowskim melomanom 4 sonaty Jerzego Filipa Telemanna. Obydwa zespoły zostały bardzo ciepło przyjęte przez publiczność. Organizatorem koncertu był chojnowski MOKSiR.
data publikacji: 2014-10-08 10:10
 
Recital Urszuli Mras
6 września, w sali sgraffitowej Muzeum Regionalnego w Chojnowie, odbył się recital Urszuli Mras. W programie "Wieczoru z arią i piosenką", który poprowadziła Emilia Grześkowiak, znalazły się arie operowe i operetkowe: Pucciniego, Verdiegoi, Bizeta, Webera i Lehara, a także popularne piosenki z musicali. Urszuli Mras akompaniował Tomasz Susmęd, który zagrał jeden z nokturnów Chopina. Urszula Mras jest studentką muzykologii i filologii słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Dysponuje głosem sopranowym, swoje umiejętności wokalne doskonali u śpiewaczki operowej Krystyny Tyburnowskiej.
data publikacji: 2014-10-08 09:43
 
<< nowsze | 27  | 28  | 29  | 30  | 31 | 32  | 33  | 34  | 35  | 36  | starsze >>

Witamy na stronie Muzeum Regionalnego w Chojnowie.

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie