Aktualności

Comenius 2014
31 marca Muzeum Regionale odwiedziła trzydziestodwuosobowa grupa młodzieży, z krajów Beneluxu, Francji, Portugalii, Rumunii i Turcji, biorąca udział w programie "Comenius". Młodzież wraz z opiekunami zwiedziła muzeum, a nastepnie udła się do Baszty Tkaczy, by tu z galerii widokowej obejrzeć miasto i okolicę.
data publikacji: 2014-04-08 16:31
 
Warsztaty Wielkanocne 2014
Od 31 marca do 4 kwietnia w Muzeum Regionalnym odbywały się warsztaty i pokazy zorganizowane dla dzieci i młodzieży. Warsztaty prowadziły panie: Anna Dudar, Zofia Kasprzak i Bożena Smetana. Anna Dudar zapoznała dzieci z techniką wykonywania pisanki, Zofia Kasprzak pokazała sposoby przystrajania koszyczków i komponowania stroików świątecznych, a Bożena Smetana zaznajomiła je z tradycyjnymi sposobami wykonywania dekoracji. Dzieci uczyly się też wykonywania palm świątecznych. Pracownik z zakładu "Vitbis" w Złotoryi zapoznał je z techniką kształtowania szkła na gorąco i metodami jego zdobienia. W warsztatach wzięło udział 313 dzieci z Chojnowa i terenu gminy Chojnów.
data publikacji: 2014-04-08 15:45
 
Secesja
24 lutego odbył się wernisaż wystawy: "Secesja ze zbiorów Muzeum Miedzi w Legnicy". Wystawa przyciągnęła sporo miłośników tego nieodległego prądu artystycznego, który rozwijał się w latach 1890-1910 i radykalnie odmienił oblicze nieco skostniałej sztuki 19. stulecia, tkwiącej w historyzmie, neostylach i akademizmie. Szczególnie zaznaczył się w dziedzinie sztuki stosowanej oraz architekturze, ale wpłynął też na modę. Po wystawie uczestników wernisażu oprowadziła Łucja Wojtasik-Seredyszyn, kustosz działu sztuki Muzeum Miedzi. Na wystawie zaprezentowano ponad 100 eksponatów, w tym dzieła wybitnych rzeźbiarzy francuskich, niemieckich i włoskich. Ekspozycję wzbogacono wielkoformatowymi zdjęciami chojnowskich budowli zrealizowanych w stylu secesji.
data publikacji: 2014-04-08 13:32
 
Ireneusz Józefczuk i synowie
Od 12 października w salach wystaw czasowych Muzeum Regionalnego można oglądać wystawę prac Ireneusza Józefczuka. Składają się na nie malarstwo (oleje, pastele, akwarele) rysunki oraz rzeźby. W sumie ponad 60 prac malarskich i 19 rzeźb. Ireneusz Józefczuk jest absolwentem Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Kształcił się w latach 1982-1986 na Wydziale Pedagogicznym i Artystycznym u profesorów: Lecha Kołodziejczyka (malarstwo), Jana Hermy (rzeźba) oraz Zdzisława Moskwy i Zdzisława Lisa. Na początku swojej zawodowej kariery uczył wychowania plastycznego w Krzywej i Zamienicach, a później w Chojnowie. Wielu uczniom zaszczepił zamiłowanie do sztuk plastycznych, niektórzy z nich podjęli studia artystyczne we Wrocławiu i Zielonej Górze. Inspiracje dla swojej twórczości czerpie z natury. W malarstwie odwołuje się do ekspresjonizmu. Pokazane na wystawie rzeźby, zrealizowane w drewnie, traktowane bardzo syntetycznie, nawiązują do polskiego formizmu. Jego malarstwo wyróżnia się czystymi, żywymi, dobrze zorkiestrowanymi barwami, nawet jeśli farby kładzie prosto z tuby. Dużo pracuje w plenerze, a motywów szuka wszędzie, głównie jednak w okolicach Chojnowa. Często w jego obrazach pojawia się grzebień Karkonoszy z charakterystyczną sylwetką Śnieżki. Z pędzlami i farbami praktycznie się nie rozstaje. Maluje nawet w trakcie krótkich wycieczek zagranicznych. Dynamiczne, zdecydowane, krótkie uderzenia pędzla, które można zaobserwować w obrazach olejnych, kontrastowane z mocnymi, długimi pociągnięciami, to charakterystyczne cechy jego techniki malarskiej, ujawniającej pełną sił witalnych osobowość malarza. Rysunki odznaczają się szkicową formą, stanowią rodzaj reporterskich notatek i najczęściej pochodzą z podróży. W pastelach pojawia się niekiedy skłonność do syntetyzowania formy i operowania większymi plamami barwnymi. Oprócz wyżej wymienionych technik można na wystawie obejrzeć także kilkanaście akwarel wykonanych na klifowym wybrzeżu Bałtyku. Prace malarskie i rysunki, z małymi wyjątkami, powstały w latach 2012-2013, natomiast wszystkie rzeźby w 2013 r. Wraz z Ireneuszem Józefczukiem swoje fotografie pokazują jego dwaj synowie: Szymon i Jakub. Prace Szymona, to głównie czarno-białe fotografie, wyróżniające się umiejętnością wyszukiwania niebanalnych motywów, ładnie też kadrowane. Młodszy syn Jakub, z wykształcenia architekt krajobrazu, interesuje się entomologią. Na wystawie pokazał kilkanaście barwnych zdjęć owadów rzadkich i chronionych. Te bardzo interesujące zdjęcia należy zaliczyć do kategorii przyrodniczych. Robione specjalnym obiektywem o krótkiej ogniskowej wprowadzają nas w bardzo ciekawy świat, a dołączone opisy pomagają bliżej poznać sfotografowane osobniki. Wystawa, na którą serdecznie zapraszamy, potrwa do końca grudnia.
data publikacji: 2013-11-18 19:10
 
3. Chojnowska Jesień z Muzyką Dawną
4 października w sali sgraffitowej Muzeum Regionalnego odbył się koncert w ramach 3. Chojnowskiej Jesieni z Muzyką Dawną. Zaprezentowały się dwa zespoły "Hortus Musicus" z Mielca, prowadzony przez Tomasza Nowakowskiego oraz " Dąbrowski Quartet". 26 października z recitalem pieśni starowłoskich wystąpiła Agnieszka Justyna Szumiło, absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. W repertuarze tego wieczoru znalazły się canzony, arietty i arie kompozytorów włoskich okresu baroku.
data publikacji: 2013-11-18 13:09
 
<< nowsze | 29  | 30  | 31  | 32  | 33 | 34  | 35  | 36  | 37  | 38  | starsze >>

Witamy na stronie Muzeum Regionalnego w Chojnowie.

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie