Szanowni Państwo,
28.02.2025 r. o godz. 18.00 Muzeum Regionalne zaprasza na spotkanie z sowami w ramach ogólnopolskiej akcji stowarzyszenia JESTEM na PTAK. W piątkowy wieczór porozmawiamy o sowach, niezwykłych nocnych łowcach. Opowiemy jak się poruszają, polują, jakie mają zwyczaje. Porozmawiamy też o tym jaką rolę odgrywały w naszej kulturze te tajemnicze ptaki. Na początek spotkamy się w Muzeum, na części teoretycznej: wykładzie i prezentacji, a po zachodzie słońca wyruszymy na nocny spacer i być może uda się je usłyszeć, a przy odrobine szczęścia nawet zobaczyć… W Chojnowie jest ich naprawdę sporo.
W związku z ograniczeniami wynikającymi z regulaminu Nocy Sów w spacerze może brać udział grupa do 14 osób, tak więc prosimy zgłaszać swój udział w wydarzeniu telefonicznie 76 818 83 53 lub mailowo muzeumr@wp.pl.
2025-02-19 12:30
Szanowni Państwo, zapraszamy na wykład prof. Zbigniewa Dobrzańskiego "Jak dożyć w zdrowiu 100 lat - fakty i mity" dn. 7.02.2025 r. o godz. 17.00. Do uczestnictwa w spotkaniu zapraszamy wszystkich zainteresowanych zdrowiem i długowiecznością, szczególnie jednak do pogłębienia wiedzy w danym temacie zachęcamy seniorów.
Zbigniew Dobrzański urodził sie 16 lipca 1946 roku w Chojnowie (woj. dolnośląskie), gdzie uczęszczał do szkoły podstawowej i liceum ogólnokształcącego. Studia wyższe odbył w latach 1965–1970 na Wydziale Zootechnicznym Wyższej Szkoły Rolniczej we Wrocławiu. Stopień naukowy doktora nauk rolniczych uzyskał w 1975 roku, stopień doktora habilitowanego nauk rolniczych w zakresie zootechniki – w 1983 roku, a tytuł naukowy profesora nauk rolniczych – w 1991 roku. Od 1988 r. do 2016 był kierownikiem Katedry Higieny Środowiska i Dobrostanu Zwierząt UP. W latach 1996–1999 pełnił funkcje prodziekana, a od 1999 do 2005 roku – dziekana Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt UP. Był wieloletnim członkiem senatu UP oraz kilku komisji senackich.
Dorobek naukowy prof. Z. Dobrzańskiego liczy ponad 400 publikacji, w tym ponad 270 oryginalnych prac twórczych i monografii, 17 patentów i zgłoszeń patentowych, jest współautorem 2 skryptów akademickich i 5 podręczników. Jest m.in. współautorem (z prof. R Kołaczem) pierwszego w Polsce podręcznika „Higiena i dobrostan zwierząt gospodarskich” (I wyd. - 2006, II wyd. - 2019) oraz współredaktorem (z pracownikami Politechniki Wrocławskiej) monografii „Chemistry for Agriculture” (7 tomów), wydawanego w Rep. Czeskiej (Czech-Pol Trade, Jesenik). Łączny h-index (cytowania Skopus) wynosi 19 (stan na luty 2024). Wypromował 17 doktorantów (w tym jednego z Iraku), był opiekunem kilkudziesięciu prac dyplomowych absolwentów na kierunku zootechnika i biologia oraz budownictwo. Prowadzi zajęcia dydaktyczne z zakresu dobrostanu i higieny zwierząt, kształtowania środowiska zwierząt, a także jakości i higieny produkcji i bezpieczeństwa żywności na Wydziale Biologii i Hodowli Zwierząt UP, okresowo z zakresu technologii rolnych na Wydz. Budownictwa Politechniki Opolskiej. Jest ( lub był wykładowcą ) na kilku studiach podyplomowych np. Zarządzanie Bezpieczeństwem i Higieną Pracy, Agro-Unia czy też Choroby Drobiu Oraz Ptaków Ozdobnych. Brał udział jako wykładowca w licznych szkoleniach, kursach i konferencjach organizowanych przez firmy paszowe, drobiarskie, związki hodowców, samorządy wiejskie oraz ośrodki doradztwa rolniczego na terenie całego kraju.
Prof. Zbigniew Dobrzański odbył staże naukowe w Grecji (Ateny, Saloniki) i Słowacji (Koszyce), uczestniczył aktywnie w wielu kongresach, konferencjach i misjach naukowych m.in. w USA, Meksyku, Kanadzie, Hiszpanii, Chinach, Irlandii, Australii itd.
Był kierownikiem lub wykonawcą w kilkunastu projektów badawczych MNiSzW z zakresu wykorzystania naturalnych dodatków paszowych w żywieniu zwierząt (w tym drobiu), produkcji zdrowej żywności, utylizacji odpadów zwierzęcych, optymalizacji warunków utrzymania zwierząt, higieny zwierząt, dezodoryzacji środowiska. W l. 2009-2013 był dyrektorem ds. naukowych w unijnym programie IG pt. „Innowacyjne technologie produkcji biopreparatów na bazie nowej generacji jaj (OVOCURA). Obecnie jest dyrektorem Otwartego Uniwersytetu Trzeciego Wieku UPWr. oraz uczestniczy w pracach KNZiA PAN.
Prof. Zbigniew Dobrzański był członkiem Rady Naukowej Instytutu Zootechniki-PIB w Krakowie oraz Instytutu Nawozów Sztucznych w Puławach, a także uczestniczył w pracach Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów, KBN oraz kilku komisji w MNiSzW. Jest członkiem PTZ, PTNW, PTZiF oraz World´s Poultry Science Association (WPSA), International Society on Animal Hygiene (ISAH) oraz Stowarzyszenia „Verus”. Był organizatorem (współorganizatorem) wielu konferencji i sympozjów naukowych. Poprzez osobiste zaangażowanie nawiązał współpracę naukowo-techniczną z firmami krajowymi („Biogen” w Opolu, „Tronina” w Rakowie, „Biochefa” w Sosnowcu, „Szarłat” w Łomży, „Contipasz” w Grodkowie, „Klimatex” w Bytomiu, KGHM „Polska Miedź” S.A. w Lubinie itd.), a także współpracę naukowo-badawczą z uczelniami i instytucjami naukowymi: Politechnika Wrocławska, Politechnika Opolska, Uniwersytet Opolski, Morski Instytut Rybacki w Gdyni, Instytut Zootechniki w Krakowie, IGO „Poltegor-Instytut” we Wrocławiu, Uniwersytet Medyczny w Katowicach itd.
Prof. Zbigniew Dobrzański dobrze zna problematykę wsi i rolnictwa oraz gospodarki żywnościowej. Pracował w grupie roboczej Foresight dla Dolnego Śląska, był ekspertem Dolnośląskiego Centrum Zaawansowanych Technologii, współpracował z Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Wrocławskim Parkiem Technologicznym itd.
Prof. Zbigniew Dobrzański jest wyróżniony wieloma nagrodami Rektora, jest laureatem 4 Nagród Ministra Rolnictwa i Ministra Edukacji, Nagrody II stopnia w konkursie Wrocławskiej Rady Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT „Na najlepsze rozwiązania w dziedzinie techniki” zrealizowane w 2004 r., Nagrody Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego za wdrożenie pt.: „Preparaty organiczno-mineralne dla zwierząt gospodarskich ograniczające kumulację metali ciężkich i poprawiające wartość odżywczą mięsa, mleka i jaj” (2006 r.). Jest odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Złotą Odznaką Politechniki Wrocławskiej. Jest profesorem honorowym UW-M w Olsztynie oraz UP w Lublinie.
PS. Prof. Zbigniew Dobrzański przeszedł na emeryturę w 2016 r. ale nadal jest aktywny zawodowo, ob. pełni funkcje dyrektora Otwartego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, prowadzi wykłady, publikuje wiele prac naukowych, ostatnimi laty poświęca się problematyce gerontologicznej, nawiązał kontakty z OBR-Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu, gdzie powstaje Centrum Aktywnego Starzenia. Pasjonuje się też historią i genealogią (wydał w 2022 r. książkę „ Saga Rodu Dobrzańskich – linia podkarpacka”) oraz antroponomastyką (nauka o nazwiskach), z której zakresu opublikował kilkanaście artykułów. Znajduje też czas na pracę w kilku organizacjach: jest członkiem Wrocławskiego Towarzystwa Naukowego, do 2023 r. był też członkiem Komitetu Nauk Zootechnicznych i Akwakultury PAN w W-wie, współpracuję ze Stowarzyszeniem Pracowników Sektora Rolno-Spożywczego „ VERSUS” w W-wie, jest członkiem Stowarzyszenia Chemików Wojskowych RP (Oddz. Wrocław). Na stałe mieszka we Wrocławiu, ale często odwiedza swoją wnuczkę (3-letnia Lilia) w południowej Hiszpanii. Dość często przyjeżdża do Chojnowa, gdzie spędził dzieciństwo i młode lata.
2025-01-29 11:00
Szanowni Państwo, informujemy że w dn. 24-26.12 oraz 28.12. 2024 r. Muzeum będzie nieczynne dla zwiedzających. Za utrudnienia przepraszamy.
2024-12-19 09:59
Szanowni Państwo, zapraszamy na wernisaż p. Danuty Dudek " Czas Portretów" już dziś o godz. 17.00! Do zobaczenia!
2024-12-13 11:06
Szanowni Państwo, informujemy że w dn. 24-26.12 oraz 28.12 Muzeum będzie nieczynne dla zwiedzających.
2024-12-13 10:41