Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Aktualności

Butelka

Szanowni Państwo, na ostatni zabytek tego tygodnia wybraliśmy dla Państwa szklaną butelkę w kolorze zielonym, zdobioną malowaną dekoracją przedstawiającą mężczyznę odzianego w barwny strój, który siedząc przy stoliku, wznosi dumnie puchar. Jego głowę zdobi kapelusz z piórami, a całości dopełnia miecz przypasany u boku. Warto zwrócić uwagę na ciekawy kształt butli: pękata u dołu, przechodzi w bardzo wydłużoną i wąską szyjkę. Butelka wykonana została na terenie Niemiec na przełomie XIX/XX wieku.

2020-05-08 13:41

Pojemnik

Szanowni Państwo, prezentujemy dziś uroczy pojemnik pochodzący z niemieckiej fabryki Annaburg, powstały w latach 1922 – 1945. Brzegi pojemnika zdobi profilowany wzór w formie fal. Kwiatową dekorację natryskową wykonano przy użyciu szablonu. Pojemnik nakrywa kopertowa pokrywa z podłużnym uchwytem. Na spodzie znajduje się znak firmowy w formie litery „A” krytej koroną zamkniętą, zaś w środku znaku wpisane zostały litery „AG”. Fabryka, w której powstał pojemnik, założona została w 1874 r., jako fabryka fajansu. Po II wojnie światowej przekształciła się w przedsiębiorstwo państwowe, a na początku lat 90. ubiegłego wieku została sprywatyzowana. Produkowała naczynia przeznaczone na potrzeby hoteli np. serwisy stołowe, kubki do kawy czy herbaty, wyposażenie barów i restauracji. Jako ciekawostkę warto dodać, że fabryka Annaburg tworzyła naczynia dostosowane do potrzeb osób leworęcznych.

2020-05-07 14:56

Świecznik

Szanowni Państwo, powracamy do zestawu toaletowego Pani Felicji Gużkowskiej. Prezentujemy parę srebrnych świeczników pochodzących z końca XIX wieku. Powstały na terenie ówczesnej Galicji. Są smukłe, jednopłomienne, ze zdobieniami o motywach floralnych, z dwoma pierścieniami przedstawiającymi kwiaty róż. Po wnikliwszej obserwacji zauważymy, że kielichowa profitka ozdobiona została pasmami gwiazd, a wokół profilowanej stopy ciągnie się fryz palmetowy. Dzisiejsza wirtualna ekspozycja jest premierą, ponieważ obiekty nie były jeszcze prezentowane.

2020-05-06 15:04

Widelec i nóż do ryb

Szanowni Państwo, prezentujemy parę srebrnych, pozłacanych sztućców podaniowych do ryb, pochodzących z Wrocławia. Powstały w latach 90. XIX wieku. Prócz bogatych zdobień, charakteryzują się również sporym rozmiarem, ponieważ ich długość to prawie 30 cm. Trzony widelca i noża są mocno profilowane, zdobione motywem rocaille oraz liśćmi akantu. Głownia noża jest niezwykle efektowna: ażurowa z motywem wici roślinnej, a wśród niej ukazana została ryba. Przedmioty oznaczone są znakiem probierczym w formie korony i półksiężyca oraz znakiem wytwórcy E. Klee.

2020-05-05 15:18

Flakon i puzderko

Szanowni Państwo, ponad miesiąc temu pisaliśmy o lustrze w srebrnej ramie, wykonanym niegdyś dla Pani Felicji Gużkowskiej. Dziś prezentujemy kolejne elementy z tego wspaniałego zestawu toaletowego. Są to: flakon i puzderko wykonane u schyłku XIX wieku w Galicji. Srebrne pokrywy obu obiektów zdobi ornament roślinny, a w centralnej części mieści się monogram FG stylizowany wicią roślinną pod otwartą koroną. Kolba flakonu jest kryształowa i fasetowana, zwężająca się ku górze. Po wnikliwszej obserwacji zauważą Państwo gwieździstą rozetę na dnie, łączącą w jeden punkt wszystkie ścięte krawędzie flakonu. Podobnie jak w prezentowanym już przez nas lustrze, zarówno puzdro jak i flakon oznaczone zostały wybitym znakiem probierczym – Dianą z sierpem księżyca wplecionym we włosy oraz znakiem wytwórczym z inicjałami EG.

2020-05-04 14:43

serwis jest częścią portalu miejskiego chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie