Aktualności

Odsłonięcie tablicy poświęconej Napoleonowi
14 września 2013 odsłonięto w Chojnowie tablicę poświęconą Napoleonowi Bonaparte. Umieszczono ją w reprezentacyjnym miejscu, na ścianie frontowej zamku Piastów legnicko-brzeskich, obecnie siedzibie Muzeum Regionalnego. Tablicę zaprojektował rzeźbiarz Marek Bajerski. W uroczystościach odsłonięcia wzięli udział goście z partnerskiego miasta Commentry we Francji. Tablicę odsłonił mer Commentry, Jean Louis Gaby, i burmistrz Chojnowa Jan Serkies. Asumpt do jej ufundowania dał pobyt cesarza w Chojnowie, 6-7 czerwca 1813 roku, i wydane wówczas w jednym z jego listów szczegółowe instrukcje dotyczące organizacji VIII korpusu wojska polskiego ks. Józefa Poniatowskiego. Tablica upamiętnienia to ważne w historii naszego narodu wydarzenie, jest też wyrazem hołdu, który tutejsza społeczność składa wszystkim żołnierzom, walczącym w epoce napoleońskiej pod sztandarami Francji z nadzieją odzyskania Ojczyzny.
data publikacji: 2013-10-30 16:13
 
Powrót działa
Po kilku miesiącach na skwer przed muzeum powróciło działo forteczne z 1863 r. Lawetę na jej dawnym miejscu ustawiono tuż po godzinie 9.00, w sobotę, 7 września. Za sprawne przeprowadzenie całej operacji należą się słowa uznania panu Parzonce i Antosowi. Oryginalna, drewniana laweta, zupełny unikat, została zabezpieczona Palaroidem B-72. Użyty środek ma na długo zabezpieczyć drewno przed penetracją wody, rozwojem glonów, mchów i porostów. Większe ubytki w strukturze drewna wypełniono nowymi wstawkami i żywicą epoksydową. Wstawki wklejono używając kleju poliuretanowego. Prace konserwatorskie zostały wykonane w pracowni konserwacji mebli Piotra Klucznika. Wielu mieszkańców wykazywało dowody troski o działo. Niektórzy podejrzewali nawet, że odkupiło je bogatsze miasto. Jego zniknięciem szczególnie były zainteresowane dzieci. Po konserwacji ten symbol miasta, jak powiadają chojnowianie, powrócił na swoje miejsce.
data publikacji: 2013-09-09 17:09
 
IX Przegląd Chojnowskiej Plastyki
26 lipca odbył się wernisaż wystawy, w której co dwa lata biorą udział lokalni twórcy. Na dziewiąty już przegląd, organizowany co dwa lata, napłynęło ponad 70 prac 22 autorów. Swoje prace pokazują: Bożena Aleksy, Jolanta Anton,Krystyna Cibiniak, Mariusz Głód, Elżbieta Graban, Andrzej Graban, Zbigniew Halikowski, Teresa Halikowska, Ireneusz Józefczuk, Barbara Kaleta, Rozalia Kęsik, Bogusława Kruk, Bożena Majewska, Alicja Niejska Julian Pamuła, Anna Pauch, Marek Putyra, Jacek Sobczak, Kamil Szlegier, Lech Wagel, Magdalena Wołoszyn,Renata Zarzeczna, Mirosław Zatorski. Tradycyjnie na wystawie dominuje malarstwo, ale nie brakuje także grafiki, rysunków, fotografii.Oprócz malarstwa i rysunków pojawiły sięformy rzeźbiarskie, a także biżuteria, z której część można zaliczyć do drobnej plastyki skulpturalnej.
data publikacji: 2013-08-01 15:32
 
Darowizna
W maju Muzeum Regionalne otrzymało od Fundacji POLSKA MIEDŹ darowiznę na modernizację oświetlenia w salach wystaw czasowych. Prace elektryczne związane z modernizacją zostaną przeprowadzone w ostatniej dekadzie czerwca i na początku lipca. Po ich zakończeniu zdecydowanie poprawią się warunki ekspozycji i odbioru dzieł sztuki przez zwiedzających. W imieniu wszystkich odwiedzających Muzeum Regionalne w Chojnowie dziękujemy Fundacji za przekazaną darowiznę.
data publikacji: 2013-06-16 11:48
 
Noc Muzeów w Chojnowie
Zobacz relację filmową
data publikacji: 2013-05-29 15:33
 
<< nowsze | 30  | 31  | 32  | 33  | 34 | 35  | 36  | 37  | 38  | 39  | starsze >>

Witamy na stronie Muzeum Regionalnego w Chojnowie.

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie