27 lutego odbył się wernisaż wystawy: "Wyprawa do śniegów Kilimandżaro". Na wystawę składa się 29 dużych, barwnych fotogramów. Autorem zdjęć jest Marian Bochynek, przewodnik górski, pilot wycieczek i podróżnik, mieszkaniec Janowic Wielkich. Podczas wernisażu odbył się multimedialny pokaz zdjęć z wyprawy. Wystawa potrwa do końca marca. Serdecznie zapraszamy do jej zwiedzenia.
2015-03-01 21:29
10 stycznia odbył się wernisaż wystawy prac wybitnego ceramika Bronisława Wolanina. Wystawa potrwa do 20 lutego. W wrnisażu wzięła udział Teresa Wolanin, grono przyjaciół artysty oraz Anna Bober-Tubaj, dyrektor Muzeum Ceramiki w Bolesławcu.
2015-02-03 14:18
W dniach od 9 do 11 grudnia w Muzeum Regionalnym odbywały się "Bożonarodzeniowe warsztaty dla dzieci i młodzieży". Tym razem były one przeznczone dla dzieci przedszkolnych. W warsztatach wzięło udział 248 dzieci z przedszkoli w Chojnowie i przedszkola w Rokitkach. Warsztay prowadziły: Zofia Kasprzak, Justyna Koziar oraz pracownik Spółdzielni "Vitbis" ze Złotoryi, który prezentował kształtowanie szkła na gorąco, formując na miejscu ozdoby choinkowe. Każde z dzieci aktywnie uczestniczyło w pokazach i mogło zabrać wykonywaną przez siebie pracę.
2014-12-14 17:25
Od 6 grudnia w Muzeum Regionalnym czynna jest wystawa czasowa poświęcona twórczości artystycznej Bronisława Wolanina, jednego z najwybitniejszych polskich ceramików. Na wystawie zgromadzono ponad 200 form ceramicznych wykonanych z krzemionki i unikatową serię naczyń zrealizowanych w porcelanie. Bronisław Wolanin urodził się w 1937 r. w Bełżcu na Lubelszczyźnie. Wlatach 1951-1956 uczył się w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. W 1962 roku ukończył z wyróżnieniem Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych we Wrocławiu na Wydzaile Ceramiki w pracowni prof. Julii Kotarbińskiej. W latach 1962-1964 uczył w Szkole Zawodowej w Bolesławcu ceramiki. W 1964 r. podjął pracę w Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego "Ceramika Artystyczna" w Bolesławcu, jako kierownik artystyczny i projektant. W latach 1980-1985 związał się z Zakładem Ceramicznym "Bolesławiec", gdzie pełnił funkcję dyrektora artystycznego i projektanta. Po zakończeniu współpracy powrócił na stanowisko kierownika artystycznego i projektanta do Spóldzielni Rękodzieła Artystycznego, w której pracował do odjścia na emeryturę w 2011 r. Zmarł w 2013 r. w pełni sił twórczych i pełen nowych, artystycznych pomysłów. Jego dzieła, wyróżniane i nagradzane na wystawach w kraju i za granicą, znajdują się w zbiorach muzeów narodowych w: Gdańsku, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu, a także w muzeach zagranicznych w: USA, Argrntynie. Największą kolekcję jego parc posiada Muzeum Ceramiki w Bolesławcu. W 1971 r. Bronisław Wolanin został odznaczony srebrną odznaką "Zasłużony dla Dolnego Śląska", w 1975 Srebrnym Krzyżem Zasługi, w 2011 r. został Honorowym Obywatelem Bolesławca. W tym samym roku został odznaczony brązowym medalem "Gloria Artis", przyznanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzieła Bronisława Wolanina odznaczające się zwartą, syntetyczną formą, wolne od ekstrawagancji, wyróżniające się szlachetną prostotą i niezwykle piękną gamą szkliw, zrewolucjonizowały tradycyjną bolesłwiecką produkcję. Jego projekty wniosły świeży powiew do tej dziedziny twórczości artystycznej. Jak słusznia zauważa prof. Irena Huml " Dla wzornictwa bolesławieckiej kamionki, z którą związał się już w latach sześćdziesiątych, stał się prawdziwym reformatorem, wprowadzając do jej tradycyjnej produkcji duże zmainy w postaci nowocześnie zaprojektowanych wzorów". Zabytków na wystawę użyczyło Muzeum Ceramiki w Bolesławcu i żona artysty Teresa Wolanin. Wystawa potrwa do połowy lutego 2015 r. Serdecznie zapraszmy do jej zwiedzenia.
2014-12-14 16:28
14 listopada została oficjalnie oddana do użytku Baszta Tkaczy. Od marca trwały prace związane z jej wyposażeniem i przygotowaniem do działalności wystawienniczej. Większość z nich została już zakończona, pozostałe będą kontynuowane w przyszłym roku. Baszta będzie dostepna dla ruchu turystycznego sezonowo, od 1 maja do 31 października. Bilety, w cenie 4 zł dla dorosłych i 2 zł dla dzieci i młodzieży szkolnej, będą uprawniały także do zwiedzenia muzeum. Grupowe bilety będa kosztować złotówkę od osoby. Głowną atrakcja Baszty Tkaczy jest galeria widokowa położona na wysokości 19 m.
2014-12-14 14:46