Tylko do końca maja potrwa jeszcze wystawa prac graficznych Grzegorza Fijałkowskiego. Na wystawie można obejrzeć ponad 100 prac, wykonanych techniką suchej igły, miedziorytu oraz kilka rysunków piórkiem. Za temat swoich prac autor obrał widoki śląskich miast. Z reguły tworzy je w oparciu o wcześniejsze źródła ikonograficzne: stare zdjęcia, pocztówki, rysunki. Najwięcej z nich poświęcił starej Legnicy. Specjalnie na wystawę w Chojnowie wykonał kilka grafik techniką suchej igły, na których utrwalił niektóre zabytki naszego miasta: zamek, Basztę Tkaczy, dom Schrama, kościół św. Piotra i Pawła oraz jeden z nieistniejących już chojnowskich zaułków. Grzegorz Fijałkowski mieszka w Legnicy, sztuką interesuje się od dawna, ale dopiero od 2007 roku zajmuje się grafiką. Szczególnie upodobał sobie technikę suchej igły i miedziorytu. Choć późno zainteresował tymi technikami, to osiągnął już niebywałą sprawność techniczną, co szczególnie widać w przypadku suchej igły, niemniej ciągle doskonali swoje umiejętności warsztatowe. Wyjątkowo piękne są jego nastrojowe prace poświęcone starej Legnicy. Dostrzec w nich można wszystkie walory techniczne jego warsztatu: precyzyjną, ale zarazem swobodną i pełną wrażliwości kreskę oraz umiejętne operowanie kontrastami. Podczas wernisażu, który odbył się 9 maja, autor zaprezentował uczestnikom warsztat miedziorytniczy i zapoznał z arkanami techniki miedziorytu i suchej igły. Dodatkową atrakcją byłą możliwość odbicia opracowanej przez siebie matrycy w prasie miedziorytniczej. Autor przeznaczył także dwie swoje prace do rozlosowania wśród uczestników wernisażu. Również kilka grafik, które zostały odbite w trakcie prezentacji, trafiło w prywatne ręce.
2014-05-18 13:14
Nowa wystawa czasowa: "Silver-Meetings" użyczona Muzeum Regionalnemu" przez Galerię Sztuki w Legnicy, pokazuje najnowsze trendy w światowym złotnictwie. Na wystawie zaprezentowano 114 prac, 80 artystów z: Australii, Belgii, Egiptu, Estonii, Finlandii, Holandii, Korei Południowej, Litwy, Niemiec, Norwegii, Polski, Portugalii, Słowacji, Szwecji, USA, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch. Najwięcej artystów pochodzi z Niemiec (19) i Polski (27). Wernisaż odbędzie się w piątek, 25 kwietnia, o godzinie 17.00. Zapraszamy do odwiedzenia muzeum i obejrzenia awangardowej biżuterii współczesnych projektantów. Wystawa potrwa do końca maja.
2014-04-16 11:44
Od początku kwietnia w Baszcie Tkaczy trwają prace prowadzone przez firmę Jana Kryszczuka. Po zakończeniu prac i wyposażeniu wnętrz w sprzęt ekspozycyjny baszta zostanie udostępniona zwiedzającym. Główną jej atrakcją będzie usytuowana na wysokości 18,5 m galeria widokowa. Baszta będzie czynna od maja do końca października. W jej wnętrzach znajdą się ekspozycje stałe i czasowe. Być może, jeszcze w bieżącym roku zostanie wyposażona w lunety. Ten cenny zabytk architektury militarnej z przełomu XIV i XV w. ma szansę stać się dużą atrakcją turystyczną naszego miasta
2014-04-16 10:12
31 marca Muzeum Regionale odwiedziła trzydziestodwuosobowa grupa młodzieży, z krajów Beneluxu, Francji, Portugalii, Rumunii i Turcji, biorąca udział w programie "Comenius". Młodzież wraz z opiekunami zwiedziła muzeum, a nastepnie udła się do Baszty Tkaczy, by tu z galerii widokowej obejrzeć miasto i okolicę.
2014-04-08 16:31
Od 31 marca do 4 kwietnia w Muzeum Regionalnym odbywały się warsztaty i pokazy zorganizowane dla dzieci i młodzieży. Warsztaty prowadziły panie: Anna Dudar, Zofia Kasprzak i Bożena Smetana. Anna Dudar zapoznała dzieci z techniką wykonywania pisanki, Zofia Kasprzak pokazała sposoby przystrajania koszyczków i komponowania stroików świątecznych, a Bożena Smetana zaznajomiła je z tradycyjnymi sposobami wykonywania dekoracji. Dzieci uczyly się też wykonywania palm świątecznych. Pracownik z zakładu "Vitbis" w Złotoryi zapoznał je z techniką kształtowania szkła na gorąco i metodami jego zdobienia. W warsztatach wzięło udział 313 dzieci z Chojnowa i terenu gminy Chojnów.
2014-04-08 15:45