Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Aktualności

Ireneusz Józefczuk i synowie

Od 12 października w salach wystaw czasowych Muzeum Regionalnego można oglądać wystawę prac Ireneusza Józefczuka. Składają się na nie malarstwo (oleje, pastele, akwarele) rysunki oraz rzeźby. W sumie ponad 60 prac malarskich i 19 rzeźb. Ireneusz Józefczuk jest absolwentem Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Kształcił się w latach 1982-1986 na Wydziale Pedagogicznym i Artystycznym u profesorów: Lecha Kołodziejczyka (malarstwo), Jana Hermy (rzeźba) oraz Zdzisława Moskwy i Zdzisława Lisa. Na początku swojej zawodowej kariery uczył wychowania plastycznego w Krzywej i Zamienicach, a później w Chojnowie. Wielu uczniom zaszczepił zamiłowanie do sztuk plastycznych, niektórzy z nich podjęli studia artystyczne we Wrocławiu i Zielonej Górze. Inspiracje dla swojej twórczości czerpie z natury. W malarstwie odwołuje się do ekspresjonizmu. Pokazane na wystawie rzeźby, zrealizowane w drewnie, traktowane bardzo syntetycznie, nawiązują do polskiego formizmu. Jego malarstwo wyróżnia się czystymi, żywymi, dobrze zorkiestrowanymi barwami, nawet jeśli farby kładzie prosto z tuby. Dużo pracuje w plenerze, a motywów szuka wszędzie, głównie jednak w okolicach Chojnowa. Często w jego obrazach pojawia się grzebień Karkonoszy z charakterystyczną sylwetką Śnieżki. Z pędzlami i farbami praktycznie się nie rozstaje. Maluje nawet w trakcie krótkich wycieczek zagranicznych. Dynamiczne, zdecydowane, krótkie uderzenia pędzla, które można zaobserwować w obrazach olejnych, kontrastowane z mocnymi, długimi pociągnięciami, to charakterystyczne cechy jego techniki malarskiej, ujawniającej pełną sił witalnych osobowość malarza. Rysunki odznaczają się szkicową formą, stanowią rodzaj reporterskich notatek i najczęściej pochodzą z podróży. W pastelach pojawia się niekiedy skłonność do syntetyzowania formy i operowania większymi plamami barwnymi. Oprócz wyżej wymienionych technik można na wystawie obejrzeć także kilkanaście akwarel wykonanych na klifowym wybrzeżu Bałtyku. Prace malarskie i rysunki, z małymi wyjątkami, powstały w latach 2012-2013, natomiast wszystkie rzeźby w 2013 r. Wraz z Ireneuszem Józefczukiem swoje fotografie pokazują jego dwaj synowie: Szymon i Jakub. Prace Szymona, to głównie czarno-białe fotografie, wyróżniające się umiejętnością wyszukiwania niebanalnych motywów, ładnie też kadrowane. Młodszy syn Jakub, z wykształcenia architekt krajobrazu, interesuje się entomologią. Na wystawie pokazał kilkanaście barwnych zdjęć owadów rzadkich i chronionych. Te bardzo interesujące zdjęcia należy zaliczyć do kategorii przyrodniczych. Robione specjalnym obiektywem o krótkiej ogniskowej wprowadzają nas w bardzo ciekawy świat, a dołączone opisy pomagają bliżej poznać sfotografowane osobniki. Wystawa, na którą serdecznie zapraszamy, potrwa do końca grudnia.

2013-11-18 19:10

3. Chojnowska Jesień z Muzyką Dawną

4 października w sali sgraffitowej Muzeum Regionalnego odbył się koncert w ramach 3. Chojnowskiej Jesieni z Muzyką Dawną. Zaprezentowały się dwa zespoły "Hortus Musicus" z Mielca, prowadzony przez Tomasza Nowakowskiego oraz " Dąbrowski Quartet". 26 października z recitalem pieśni starowłoskich wystąpiła Agnieszka Justyna Szumiło, absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. W repertuarze tego wieczoru znalazły się canzony, arietty i arie kompozytorów włoskich okresu baroku.

2013-11-18 13:09

Odsłonięcie tablicy poświęconej Napoleonowi

14 września 2013 odsłonięto w Chojnowie tablicę poświęconą Napoleonowi Bonaparte. Umieszczono ją w reprezentacyjnym miejscu, na ścianie frontowej zamku Piastów legnicko-brzeskich, obecnie siedzibie Muzeum Regionalnego. Tablicę zaprojektował rzeźbiarz Marek Bajerski. W uroczystościach odsłonięcia wzięli udział goście z partnerskiego miasta Commentry we Francji. Tablicę odsłonił mer Commentry, Jean Louis Gaby, i burmistrz Chojnowa Jan Serkies. Asumpt do jej ufundowania dał pobyt cesarza w Chojnowie, 6-7 czerwca 1813 roku, i wydane wówczas w jednym z jego listów szczegółowe instrukcje dotyczące organizacji VIII korpusu wojska polskiego ks. Józefa Poniatowskiego. Tablica upamiętnienia to ważne w historii naszego narodu wydarzenie, jest też wyrazem hołdu, który tutejsza społeczność składa wszystkim żołnierzom, walczącym w epoce napoleońskiej pod sztandarami Francji z nadzieją odzyskania Ojczyzny.

2013-10-30 16:13

Powrót działa

Po kilku miesiącach na skwer przed muzeum powróciło działo forteczne z 1863 r. Lawetę na jej dawnym miejscu ustawiono tuż po godzinie 9.00, w sobotę, 7 września. Za sprawne przeprowadzenie całej operacji należą się słowa uznania panu Parzonce i Antosowi. Oryginalna, drewniana laweta, zupełny unikat, została zabezpieczona Palaroidem B-72. Użyty środek ma na długo zabezpieczyć drewno przed penetracją wody, rozwojem glonów, mchów i porostów. Większe ubytki w strukturze drewna wypełniono nowymi wstawkami i żywicą epoksydową. Wstawki wklejono używając kleju poliuretanowego. Prace konserwatorskie zostały wykonane w pracowni konserwacji mebli Piotra Klucznika. Wielu mieszkańców wykazywało dowody troski o działo. Niektórzy podejrzewali nawet, że odkupiło je bogatsze miasto. Jego zniknięciem szczególnie były zainteresowane dzieci. Po konserwacji ten symbol miasta, jak powiadają chojnowianie, powrócił na swoje miejsce.

2013-09-09 17:09

IX Przegląd Chojnowskiej Plastyki

26 lipca odbył się wernisaż wystawy, w której co dwa lata biorą udział lokalni twórcy. Na dziewiąty już przegląd, organizowany co dwa lata, napłynęło ponad 70 prac 22 autorów. Swoje prace pokazują: Bożena Aleksy, Jolanta Anton,Krystyna Cibiniak, Mariusz Głód, Elżbieta Graban, Andrzej Graban, Zbigniew Halikowski, Teresa Halikowska, Ireneusz Józefczuk, Barbara Kaleta, Rozalia Kęsik, Bogusława Kruk, Bożena Majewska, Alicja Niejska Julian Pamuła, Anna Pauch, Marek Putyra, Jacek Sobczak, Kamil Szlegier, Lech Wagel, Magdalena Wołoszyn,Renata Zarzeczna, Mirosław Zatorski. Tradycyjnie na wystawie dominuje malarstwo, ale nie brakuje także grafiki, rysunków, fotografii.Oprócz malarstwa i rysunków pojawiły sięformy rzeźbiarskie, a także biżuteria, z której część można zaliczyć do drobnej plastyki skulpturalnej.

2013-08-01 15:32

serwis jest częścią portalu miejskiego chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie