W dniach 26 i 27 marca w przygranicznym, czeskim miasteczku Vrchlabi odbyły się warsztaty, połączone z wystawą w tamtejszym muzeum pt. "Wielkanoc po polsku". Warsztaty zostały zrealizowane w ramach współpracy Muzeum Regionalnego w Chojnowie i Karkonoskiego Muzeum w Vrchlabi. Stronę polską reprezentowały: Maria Myszograj oraz chojnowska florystka Zofia Kasprzak . Gospodarze warsztatów - pracownicy czeskiego muzeum - zadbali o bardzo miłą i przyjazną atmosferę. Uczestnikami warsztatów były dzieci z miejscowej szkoły, a także starsi mieszkańcy miasta. Pod okiem instruktorek z Polski dzieci tworzyły rozmaite świąteczne kompozycje. Szczególnie podobały się tradycyjne polskie palmy. Cieszy fakt, że z polskimi tradycjami wielkanocnymi zaznajomili się nasi sąsiedzi.
2013-04-15 11:51
1 marca w Muzeum Regionalnym Zofia Kasprzak zorganizowała pokaz stroików wiosennych i świątecznych.
2013-03-05 11:25
Od 22 lutego do końca kwietnia 2013 roku w Muzeum Regionalnym można obejrzeć wystawę malarstwa Franciszka Wójcika. Ten nieco zapomniany malarz urodził się w 1903 roku w Wojciechowie na Lubelszczyźnie. Swoja artystyczna drogę rozpoczął od nauki w Państwowej szkole Przemysłowej we Lwowie. Naukę ukończył w 1923 roku na kierunku przemysłu artystycznego i rozpoczął samodzielna działalność malarską. W tym samym roku zdawał na ASP w Krakowie, lecz nie został przyjęty. W tym wczesnym okresie współpracował z Kazimierzem Sichulskim. Pod jego kierunkiem i malował kaplicę św. Huberta we lwowskim kościele św. Elżbiety. W 1925 r. pokazał swoje prace, głównie pejzaże i portrety na pierwszej indywidualnej wystawie w Kowlu. W roku 1932 ponownie zdaje na ASP w Krakowie i dostaje się na Wydział malarstwa i Rzeźby. Swoje umiejętności pogłębia w pracowni Stanisława Kamockiego, wybitnego pejzażysty, ucznia Jana Stanisławskiego. Po ukończeniu studiów w roku 1939, uzyskał stypendium rządu włoskiego i przez rok doskonali swój warsztat w rzymskiej Accademia di Belle Arti. W tym samym roku Bolesław Wieniawa-Długoszowski, ówczesny ambasador Rzeczypospolitej w Rzymie, rekomenduje go na studia w Paryżu. Wybuch wojny przekreślił te plany. Po powrocie do Polski zamieszkał w Zakopanem. Po wojnie aktywnie włącza się w działalność społeczną, związkową i artystyczną. Intensywnie pracuje. W czasie swojego aktywnego życia zorganizował ponad 50 wystaw indywidualnych. Za swoja twórczość był wielokrotnie nagradzany. W latach 70. ubiegłego stulecia przygotowywał się do namalowania monumentalnej panoramy Morskiego Oka o wymiarach 9 na 35 m. Franciszek Wójcik po długim i pracowitym życiu zmarł 27 stycznia 1984 roku i spoczął wśród legend polskiej kultury na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem
2013-03-05 10:51
11 grudnia 2012 roku odbył się w Muzeum Regionalnym wernisaż wystawy: "Tradycyjne bombki firmy VITBIS ze Złotoryi". Na wystawie pokazano najnowsze wyroby złotoryjskiej firmy. Z jej początkami, osiągnięciami i bieżącą produkcją, przybyłych na wernisaż gości, zaznajomiła wiceprezes Maria Prorok.
2013-03-05 09:42