Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Aktualności

Lekcja Muzealna "Artyści Andersa"

W związku marcową wystawą pt. „Artyści Andersa” Dyrektor Muzeum Regionalnego w Chojnowie serdecznie zaprasza na tematyczną lekcję muzealną dotyczącą przemarszu i działań wojennych armii gen. Władysława Andersa. Wszystkie chętne grupy szkolne prosimy o zapisy wybierając numer telefonu 76 818 83 53 lub o zgłoszenia na adres mailowy muzeumr@wp.pl . Udział w lekcji muzealnej to koszt 2 zł od osoby. Przypominamy, że czas obejrzenia wystawy oraz uczestnictwa w lekcji muzealnej jest ograniczony (marzec 2022). Przewidziana została kontynuacja tematu armii gen. Władysława Andersa w przyszłości.

2022-02-25 11:33

Wystawa "Artyści Andersa"

Zapraszamy serdecznie do obejrzenia naszej nowej wystawy zatytułowanej „Artyści Andersa”, użyczonej nam przez Towarzystwo Projektów Edukacyjnych, za co bardzo dziękujemy. Ekspozycja skupia się na działalności artystycznej w Armii Generała Andersa, która mimo wojny i dalekiej wędrówki wciąż prężnie funkcjonowała żołnierskich szeregach. Prócz plansz edukacyjnych, zamieściliśmy osobiste pamiątki i odznaczenia Pana Mariana Fudela dokumentujące zarówno przemarsz Armii Andersa, ale i jedną z najkrwawszych walk II wojny światowej – Bitwę o Monte Cassino w maju 1944 roku. Pan Marian Fudel wraz z matką został zesłany w głąb ZSRR, które opuścił wraz z armią gen. Andersa. Jego losy obrazuje album, w którym zamieszczone zostały fotografie przedstawiające działania wojenne z Palestyny, Egiptu i Włoch. Wystawa dostępna będzie w marcu 2022 roku.

2022-02-25 11:32

Konserwacja

Szanowni Państwo, Do Muzeum Regionalnego w Chojnowie powrócił dokument spisany na pergaminie w Kancelarii legnickiej z połowy XIV wieku. Dokument uwierzytelniony jest dwoma pieczęciami książęcymi: Wacława I oraz Ludwika I, synów Bolka III Rozrzutnego, którzy od 1342 roku wspólnie (choć nie na długo) władali księstwem legnickim. Pieczęć Wacława przedstawia herb Piastów legnicko-brzeskich, a Ludwika hełm z klejnotem. Dokument został poddany konserwacji i oczyszczeniu w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu, któremu serdecznie dziękujemy za realizację czynności konserwatorskich i troskę o powierzone przez Muzeum zabytkowe obiekty. Pragniemy też najmocniej podziękować Zarządowi Banku Spółdzielczego w Chojnowie za materialną pomoc przy tym wspaniałym przedsięwzięciu.

2022-02-11 15:14

Ogłoszenie

Zapoznaj się ze szczegółami konsultacji: Kultura? Biorę udział! Kiedy konsultujemy? 17 stycznia - 17 lutego 2022 r. Co konsultujemy? Ofertę kulturalno-sportowo-rekreacyjną miasta Chojnów Jaki zakres konsultacji? Konsultacji poddana zostanie istniejąca oferta kulturalno-sportowo-rekreacyjna Miasta. Zagadnienia do konsultacji: poznanie stanu wiedzy mieszkanek i mieszkańców Chojnowa na temat istniejącej oferty kulturalno-sportowej miasta dowiedzenie się czy mieszkanki i mieszkańcy korzystają z istniejącej oferty poznanie powodów nieuczestniczenia w zajęciach kulturalnych i sportowych zebranie informacji nt. oczekiwań mieszkanek i mieszkańców względem istniejącej oferty kulturalno-sportowej, poznanie pomysłów na jej poszerzenie oszacowanie wysokości kwoty, jaką mieszkanki i mieszkańcy są w stanie miesięcznie przeznaczyć na udział w wydarzeniach/działaniach kulturalnych i sportowych określenie dni i godzin zajęć kulturalno-sportowych zebranie pomysłów nt. wydarzenia/imprezy promującej Chojnów poza granicami miasta, która nawiązywałaby do tożsamości (np. historii) miasta poznanie oczekiwań mieszkanek i mieszkańców w zakresie informowania i promowania oferty kulturalno-sportowej analiza priorytetów w zakresie tematyki wydarzeń; ustalenie, czy mieszkańcom zależy na udziale w nich osób znanych, czy raczej na wysokiej jakości wydarzeniach, w których nie muszą uczestniczyć sławni artyści Jaki cel konsultacji? Poznanie opinii mieszkanek i mieszkańców na temat istniejącej oferty kulturalno-sportowej miasta Chojnowa. Wypracowanie pomysłów na lepsze dopasowanie oferty kulturalno-sportowej do potrzeb mieszkanek i mieszkańców. Włączenie mieszkanek i mieszkańców w wypracowanie pomysłów na imprezę promującą Miasto Chojnów. Jaki efekt konsultacji? Raport z konsultacji zawierający opinie i rekomendacje mieszkańców i mieszkanek nt. oferty kulturalno-sportowej Miasta. Kto konsultuje? Mieszkanki i mieszkańcy Chojnowa, w szczególności osoby związane z kulturą i sportem oraz dzieci i młodzież. Jak konsultujemy? E- FORMULARZ 17.01 - 17.02.2022 r. | Dostępny na stronie konsultacji OTWARTE SPOTKANIE KONSULTACYJNE dla mieszkańców i mieszkanek 20 stycznia 2022 r. (czwartek), g. 17:00 | Dom Schrama | Z uwagi na ograniczenia związane z pandemią obowiązują zapisy – decyduje kolejność zgłoszeń | Zapisy do 18 stycznia przez formularz: https://forms.gle/nWXSqa22t7C1koNV8 SPOTKANIE WARSZTATOWE dla osób zaangażowanych w kulturę, sport i rekreację w mieście 27 stycznia 2022 r. (czwartek), 17:00 | Dom Schrama | Z uwagi na ograniczenia związane z pandemią obowiązują zapisy – decyduje kolejność zgłoszeń | Zapisy do 25 stycznia przez formularz: https://forms.gle/9A1tbbnQmXayrN4x8 ● Spotkanie WARSZTATOWE z młodymi Do współpracy zaprosimy uczniów z chojnowskiej szkoły podstawowej W przypadku zaostrzenia obostrzeń związanych z rozwojem pandemii COVID-19 spotkania odbędą się on-line.

2022-01-14 10:07

Życzenia

Szanowni Państwo, z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, chcemy złożyć wszystkim najserdeczniejsze życzenia, aby te Święta minęły w zdrowiu i spokoju, w gronie najbliższych, a nadchodzący rok 2022 przyniósł wiele radości i pomyślności.

2021-12-23 13:22

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie