Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Aktualności

Medal

Szanowni Państwo, 85 lat temu zmarł marszałek Józef Piłsudski, przypominamy o tym dniu, prezentując medal z brązu z jego wizerunkiem. Medal powstał na 10-tą rocznicę Wojny Polsko-Bolszewickiej. Zaprojektowany został przez polskiego medaliera Józefa Aumillera. Na awersie widnieje profil marszałka zwrócony w lewo, a w otoku znajduje się napis wersalikami : MARSZAŁEK JÓZEF PIŁSUDSKI wraz z herbem Kościesza (znakiem mennicy Warszawskiej). Rewers prezentuje mapę terytorium II Rzeczpospolitej z uwzględnieniem większych miejscowości oraz nazwy krajów sąsiadujących. U góry upamiętniono datę zawieszenia broni 1920-1930 18/X. W otoku napis: MĘSTWEM ŻOŁNIERZA — WYSIŁKIEM NARODU — GENIUSZEM WODZA. Medal został zakupiony w 2018 roku dzięki wsparciu finansowemu Pana Łukasza Piątka.

2020-05-12 14:28

Talerz

Szanowni Państwo, prezentujemy złocony talerz o motywach floralnych wykonany w fabryce porcelany Carla Franza Kristera w 1868 roku. Fabryka powstała w 1831 roku w Wałbrzychu. Głównym celem założycieli było nawiązanie do wyrobów Konigliche Porzellan-Manufaktur prowadzonej w Berlinie, czego wynikiem jest podobieństwo wytwarzanych przedmiotów i sygnatur. W latach 50. XIX wieku fabryka okazała się jednym z najbardziej znanych producentów porcelany w Europie, zdobywając nagrody podczas wystaw we Wrocławiu i Paryżu. Po II wojnie światowej manufaktura przejęta została przez polskie władze, a jej nazwę zmieniono na „Porcelana Stołowa KRZYSZTOF”. W latach 90. ubiegłego wieku fabryka została sprywatyzowana.

2020-05-11 14:17

Butelka

Szanowni Państwo, na ostatni zabytek tego tygodnia wybraliśmy dla Państwa szklaną butelkę w kolorze zielonym, zdobioną malowaną dekoracją przedstawiającą mężczyznę odzianego w barwny strój, który siedząc przy stoliku, wznosi dumnie puchar. Jego głowę zdobi kapelusz z piórami, a całości dopełnia miecz przypasany u boku. Warto zwrócić uwagę na ciekawy kształt butli: pękata u dołu, przechodzi w bardzo wydłużoną i wąską szyjkę. Butelka wykonana została na terenie Niemiec na przełomie XIX/XX wieku.

2020-05-08 13:41

Pojemnik

Szanowni Państwo, prezentujemy dziś uroczy pojemnik pochodzący z niemieckiej fabryki Annaburg, powstały w latach 1922 – 1945. Brzegi pojemnika zdobi profilowany wzór w formie fal. Kwiatową dekorację natryskową wykonano przy użyciu szablonu. Pojemnik nakrywa kopertowa pokrywa z podłużnym uchwytem. Na spodzie znajduje się znak firmowy w formie litery „A” krytej koroną zamkniętą, zaś w środku znaku wpisane zostały litery „AG”. Fabryka, w której powstał pojemnik, założona została w 1874 r., jako fabryka fajansu. Po II wojnie światowej przekształciła się w przedsiębiorstwo państwowe, a na początku lat 90. ubiegłego wieku została sprywatyzowana. Produkowała naczynia przeznaczone na potrzeby hoteli np. serwisy stołowe, kubki do kawy czy herbaty, wyposażenie barów i restauracji. Jako ciekawostkę warto dodać, że fabryka Annaburg tworzyła naczynia dostosowane do potrzeb osób leworęcznych.

2020-05-07 14:56

Świecznik

Szanowni Państwo, powracamy do zestawu toaletowego Pani Felicji Gużkowskiej. Prezentujemy parę srebrnych świeczników pochodzących z końca XIX wieku. Powstały na terenie ówczesnej Galicji. Są smukłe, jednopłomienne, ze zdobieniami o motywach floralnych, z dwoma pierścieniami przedstawiającymi kwiaty róż. Po wnikliwszej obserwacji zauważymy, że kielichowa profitka ozdobiona została pasmami gwiazd, a wokół profilowanej stopy ciągnie się fryz palmetowy. Dzisiejsza wirtualna ekspozycja jest premierą, ponieważ obiekty nie były jeszcze prezentowane.

2020-05-06 15:04

serwis jest częścią portalu miejskiego chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie