Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Aktualności

"Krzyż i Korona"

Szanowni Państwo, dziś po raz drugi obchodzimy Święto upamiętniające przyjęcie chrztu przez Mieszka I w 966 r. Przy tej okazji zachęcamy serdecznie do odkrycia tajemnic początków Państwa Polskiego. Poniżej umieszczamy adres do fabularyzowanego filmu „Krzyż i korona” zrealizowanego w 2016 r. Film w reżyserii Zdzisława Cozaca odpowiada na pytania dotyczące motywów, którymi mógł kierować się pierwszy historyczny władca Polski, przedstawia także najnowsze ustalenia badaczy na temat początku procesu chrystianizacji na terenach odpowiadających współczesnym granicom Polski. Zachęcamy do pozostania w domu i legalnego obejrzenia wartościowego filmu. https://vod.tvp.pl/video/tajemnice-poczatkow-polski,krzyz-i-korona,38397935

2020-04-14 13:31

WARSZTATY DOMOWE – ZAJĄC WIELKANOCNY

Epidemia znacznie ogranicza naszą swobodę, lecz nie pomysłowość. Niebawem Święta Wielkiej Nocy, więc warto pomyśleć o kolejnej dekoracji i zajęciach dla naszych pociech. Co tym razem? Otóż zając Mili Państwo! Jest jednym ze świeckich symboli Wielkiej Nocy. Najstarsze źródła łączące zająca z symboliką jajka wielkanocnego pochodzą z końca XVII wieku. Istnieje wiele wyjaśnień takiego połączenia, m. in. zając symbolizuje płodność oraz szczęście, jest zwiastunem nadchodzącej wiosny. Popularność symbolu zająca znacznie wzrosła wraz z pojawieniem się kartek pocztowych ze świątecznymi życzeniami, na których często przedstawiano jego wizerunek w połączeniu z pisankami. Zwyczaj obdarowywania przez zająca pochodzi z Niemiec. Według tradycji zając chodzi z koszykiem wielkanocnym wypełnionym słodyczami i drobnymi upominkami w pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych. Tuż po uroczystym śniadaniu dzieci szukają prezentów od zajączka po całym domu lub w ogrodzie. Zróbmy wspólnie wielkanocnego zajączka, by tym samym zaprosić go do naszego domu. Wykonanie jest bardzo proste. Będą nam potrzebne następujące materiały: • plastikowe, lub tekturowe kubeczki jednorazowe, najlepiej jednokolorowe • kolorowe sznurówki, tasiemki lub druciki kreatywne, • papier kolorowy (może być samoprzylepny), • klej i nożyczki. Mając materiał zabieramy się do pracy. Kubeczki odwracamy dnem do góry. Z papieru kolorowego wycinamy uszy i przyklejamy je z tyłu kubeczka. Z przodu przyklejamy oczka, nos i wąsy. Możemy dorobić również nóżki i buciki, żeby wyglądał bardziej efektownie. Zajączek powinien być kolorowy i wesoły. Jeśli nie odwrócimy kubeczka dnem do góry, wtedy będziemy mogli wypełnić go drobnymi słodyczami. Wszystko zależy od naszej kreatywności. Licząc na Państwa pomysłowość, życzymy wszystkim wspaniałej zabawy, a tym samym radosnych Świąt Wielkanocnych!

2020-04-10 10:24

Radosnych Świąt Wielkanocnych!

Życzymy Wszystkim, aby miłość i wiara wypływające ze Świąt Zmartwychwstania Pańskiego stały się pokrzepieniem i napełniły Wasze serca nadzieją w tych trudnych czasach. Na grafice obraz autorstwa Grzegorza Niemyjskiego "Zmartwychwstanie" , należący do zbiorów Muzeum Regionalnego w Chojnowie.

2020-04-09 15:56

"Droga na Golgotę"

Szanowni Państwo, dziś rozpoczyna się Triduum Paschalne, zatem prezentujemy zabytek nawiązujący swą tematyką do nadchodzących Świąt Wielkiej Nocy. Jest to obraz olejny wykonany na desce prawdopodobnie w niderlandach. Przedstawia „Drogę na Golgotę”. Przypuszczamy, iż powstał w XVI lub XVII wieku. W centrum znajduje się upadający pod krzyżem Chrystus. Przed nim klęczy odziana w w czerwony płaszcz św. Weronika z chustą. Szymon Cyrenejczyk pomaga Jezusowi nieść krzyż. Za nimi widać Matkę Boską w niebieskim płaszczu, idącą za krzyżem. Obok Chrystusa znajdują się żołnierze. Jeden z nich unosi dłoń gotową do ciosu. Po lewej stronie z bramy wychodzi tłum zbrojnych, a w tle widoczne są mury Jerozolimy. Przed Jezusem żołnierze prowadzą dwóch łotrów obnażonych z szat, nad nimi dostrzec można tytułową Golgotę.

2020-04-09 15:52

3 krajcary Jerzego IV Wilhelma

Szanowni Państwo, prezentujemy kolejny ciekawy zabytek. Tym razem skupimy się na kolekcji śląskich numizmatów. Moneta prezentowana na zdjęciu to 3 krajcary Jerzego IV Wilhelma z 1674 roku. Awers monety przedstawia profil księcia zwrócony w prawo. Władca ukazany został w bogato dekorowanej zbroi przepasanej szarfą. Postać charakteryzują długie, gęste włosy okalające głowę. Wokół krawędzi monety widnieje legenda: GEORG.WILHELM – D.G.DVX.SIL. Na rewersie w centrum znajduje się orzeł śląski, otacza go napis: LIGNIC.BREGENS.&.WOLAVI.16 – 74. Czy dostrzegli Państwo drobny detal na rewersie? Wspomniany detal to inicjały CB występujące przy szponach orła. Te dwie litery ujawniają nam mistrza mennicy w Brzegu, która wyemitowała monetę. Był nim wówczas Christoph Brettschneider. Książę, który widnieje na monecie, uważany jest za ostatniego męskiego przedstawiciela Piastów. Co warte podkreślenia, nie tylko w linii śląskiej, ale i całej dynastii. Urodził się w 1660, a w 1675 roku objął rządy jako książę legnicko-wołowsko-brzeski. Był to również rok jego przedwczesnej śmierci. W narracjach historyków utrzymuje się pogląd, iż spowodowała ją niedoleczona ospa oraz gorączka, która wystąpiła podczas polowania.

2020-04-08 16:02

serwis jest częścią portalu miejskiego chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie