Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Aktualności

Renesansowe kafle

Szanowni Państwo, prezentujemy dziś obiekty niezwykle cenne. Są to renesansowe kafle piecowe pozyskane w tracie badań archeologicznych w latach 1990 – 1995 na obszarze założeń naszego Zamku. Stanowią one pokaźną kolekcję w zbiorach Muzeum Regionalnego w Chojnowie. Obiekty były bogato dekorowane. Oprócz ornamentów roślinnych widnieją na nich przedstawienia figuralne. Są to postacie w strojach z epoki, co stwarza nam szeroki wachlarz możliwości do badań nad historią ubioru kobiet i mężczyzn. To nie koniec. Kafle mogą być również interesującym materiałem do poznawania XVI-wiecznych obyczajów dworskich. Jednak przede wszystkim jest to kopalnia wiedzy na temat technik i technologii tworzenia renesansowych pieców. Prawdopodobnie nasze kafle w latach swej świetności wyglądały zupełnie inaczej. Mogły wtedy olśniewać bogatą paletą barw. Może warto przywrócić im dawny blask? W dzisiejszym wpisie zamieszczamy miłą niespodziankę dla najmłodszych. Jest to kolorowanka wzorowana kaflami z naszych zbiorów, którą wykonała zaprzyjaźniona z Muzeum Regionalnym w Chojnowie p. Daria Deptuła. Serdecznie za to dziękujemy i zachęcamy wszystkich do pobrania kolorowanki, która znajduje się w zakładce "zobacz więcej".

2020-04-07 16:06

Lustro w srebrnej ramie

Szanowni Państwo, dziś mamy przyjemność zaprezentować jeden z zabytków, który wzbogacił zbiory Muzeum Regionalnego w Chojnowie w ubiegłym roku. Jest to piękna, srebrna rama lustra. Niestety samo lustro nie zachowało się do naszych czasów. Wykonana została na terenie Austro-Węgier, być może w Galicji, końcem XIX w. Wskazuje na to miniaturowy znak probierczy wybity z boku ramy po lewej stronie. Przedstawia on profil mitologicznej Diany – bogini łowów, z sierpem księżyca wplecionym we włosy. Znak wpisany został w pięciolistną koniczynę. Rama lustra jest symetryczna, w formie łamanych fal i bogato zdobiona ornamentem roślinnym. Ponadto u dołu ramy znajduje się monogram FG - dawnej właścicielki lustra, prawdopodobnie Felicji Gużkowskiej. Lustro jest częścią kompletu sreber rodowych, które udało nam się nabyć dzięki wsparciu finansowemu lokalnych firm: Kret i S-ka Tadeusz Kret oraz Feerum S.A. Serdecznie dziękujemy!

2020-04-06 15:30

Fotografia Carte de visite

Szanowni Państwo, dziś prezentujemy kolejną fotografię Carte de visite z chojnowskiego Atelier Hugo Haerttwiga. Zdjęcie jest dla nas niezwykle interesujące, ponieważ przedstawiona na nim młoda kobieta, ubrana jest w tradycyjny ludowy strój. Najczęściej dysponujemy uogólnieniami lub przedstawieniami strojów występujących na terenach odległych od Chojnowa. Aktualnie jesteśmy na etapie konsultacji czy strój ten można uznać za właściwy dla Chojnowa i okolic. Zdjęcie znalazło się pod naszą opieką dzięki Panu Kazimierzowi Makowcowi, zaprzyjaźnionemu z Muzeum Regionalnym w Chojnowie. Jesteśmy mu za to niewymownie wdzięczni.

2020-04-03 15:44

Działo forteczne

Szanowni Państwo, dzisiejszy zabytek zapewne jest znany wielu mieszkańcom Chojnowa i stanowi wizytówkę naszej instytucji. Prezentujemy go na skwerku przed wejściem do naszego Zamku i niewątpliwie jest sporą atrakcją dla pasjonatów militariów. Budzi również ogromny zachwyt pośród dzieci. Wydaje nam się, że jest to najczęściej fotografowany obiekt należący do naszych zbiorów. Zdjęcie na jego tle staje się pomału tradycją wśród zwiedzających Muzeum Regionalne w Chojnowie. Jak się Państwo domyślają piszemy dziś o dziale fortecznym. Wykonane zostało w belgijskim mieście Liège w 1863 roku i osadzone jest na oryginalnej drewnianej lawecie. Broń jest ładowana odtylcowo, wsparta na czterech masywnych, żeliwnych kołach. Jak już wspomnieliśmy jest to atrakcja niemała, również ze względu na swój gabaryt. Długość lufy przekracza dwa i pół metra. Rodzi się pytanie skąd działo wzięło się w Chojnowie. Niestety, nie znamy odpowiedzi. Wiemy tylko, iż towarzyszyło chojnowskiemu Zamkowi jeszcze przed II wojną światową, było tu też w dniu otwarcia Muzeum w 1959 r., co potwierdza dołączona fotografia.

2020-04-02 14:34

Złote pierścienie

Szanowni Państwo, jak co dzień zachęcamy do pozostania w domu i wirtualnego zapoznania się ze zbiorami Muzeum w Chojnowie. Tym razem pragniemy zaprezentować dwa złote pierścienie odnalezione niegdyś w Chojnowie. Stało się to podczas prac remontowych kamienicy przy ulicy Królowej Jadwigi w 1934 r. Przez ponad 60 lat pierścienie znajdowały się w rękach potomków osoby, która je zdobyła. Finalnie Panowie Kutzner i Hoppe przekazali pierścienie naszemu Muzeum, za co jesteśmy i zawsze będziemy im wdzięczni. Jeden z pierścieni posiada szeroką obręcz wykonaną z sześciu połączonych ze sobą drobnych, złotych drucików. W złotnictwie technika ta nazywana jest filigranem i znana była już w starożytności, jednak jej największy rozkwit przypadł na okres włoskiego renesansu oraz I poł. XIX w. Nie wiemy kiedy dokładnie wykonano pierścienie. Dysponujemy jedynie przypuszczeniami, że mogło się to stać w XVI lub XVII wieku.

2020-04-01 15:19

serwis jest częścią portalu miejskiego chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie