Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Aktualności

"Droga na Golgotę"

Szanowni Państwo, dziś rozpoczyna się Triduum Paschalne, zatem prezentujemy zabytek nawiązujący swą tematyką do nadchodzących Świąt Wielkiej Nocy. Jest to obraz olejny wykonany na desce prawdopodobnie w niderlandach. Przedstawia „Drogę na Golgotę”. Przypuszczamy, iż powstał w XVI lub XVII wieku. W centrum znajduje się upadający pod krzyżem Chrystus. Przed nim klęczy odziana w w czerwony płaszcz św. Weronika z chustą. Szymon Cyrenejczyk pomaga Jezusowi nieść krzyż. Za nimi widać Matkę Boską w niebieskim płaszczu, idącą za krzyżem. Obok Chrystusa znajdują się żołnierze. Jeden z nich unosi dłoń gotową do ciosu. Po lewej stronie z bramy wychodzi tłum zbrojnych, a w tle widoczne są mury Jerozolimy. Przed Jezusem żołnierze prowadzą dwóch łotrów obnażonych z szat, nad nimi dostrzec można tytułową Golgotę.

2020-04-09 15:52

3 krajcary Jerzego IV Wilhelma

Szanowni Państwo, prezentujemy kolejny ciekawy zabytek. Tym razem skupimy się na kolekcji śląskich numizmatów. Moneta prezentowana na zdjęciu to 3 krajcary Jerzego IV Wilhelma z 1674 roku. Awers monety przedstawia profil księcia zwrócony w prawo. Władca ukazany został w bogato dekorowanej zbroi przepasanej szarfą. Postać charakteryzują długie, gęste włosy okalające głowę. Wokół krawędzi monety widnieje legenda: GEORG.WILHELM – D.G.DVX.SIL. Na rewersie w centrum znajduje się orzeł śląski, otacza go napis: LIGNIC.BREGENS.&.WOLAVI.16 – 74. Czy dostrzegli Państwo drobny detal na rewersie? Wspomniany detal to inicjały CB występujące przy szponach orła. Te dwie litery ujawniają nam mistrza mennicy w Brzegu, która wyemitowała monetę. Był nim wówczas Christoph Brettschneider. Książę, który widnieje na monecie, uważany jest za ostatniego męskiego przedstawiciela Piastów. Co warte podkreślenia, nie tylko w linii śląskiej, ale i całej dynastii. Urodził się w 1660, a w 1675 roku objął rządy jako książę legnicko-wołowsko-brzeski. Był to również rok jego przedwczesnej śmierci. W narracjach historyków utrzymuje się pogląd, iż spowodowała ją niedoleczona ospa oraz gorączka, która wystąpiła podczas polowania.

2020-04-08 16:02

Renesansowe kafle

Szanowni Państwo, prezentujemy dziś obiekty niezwykle cenne. Są to renesansowe kafle piecowe pozyskane w tracie badań archeologicznych w latach 1990 – 1995 na obszarze założeń naszego Zamku. Stanowią one pokaźną kolekcję w zbiorach Muzeum Regionalnego w Chojnowie. Obiekty były bogato dekorowane. Oprócz ornamentów roślinnych widnieją na nich przedstawienia figuralne. Są to postacie w strojach z epoki, co stwarza nam szeroki wachlarz możliwości do badań nad historią ubioru kobiet i mężczyzn. To nie koniec. Kafle mogą być również interesującym materiałem do poznawania XVI-wiecznych obyczajów dworskich. Jednak przede wszystkim jest to kopalnia wiedzy na temat technik i technologii tworzenia renesansowych pieców. Prawdopodobnie nasze kafle w latach swej świetności wyglądały zupełnie inaczej. Mogły wtedy olśniewać bogatą paletą barw. Może warto przywrócić im dawny blask? W dzisiejszym wpisie zamieszczamy miłą niespodziankę dla najmłodszych. Jest to kolorowanka wzorowana kaflami z naszych zbiorów, którą wykonała zaprzyjaźniona z Muzeum Regionalnym w Chojnowie p. Daria Deptuła. Serdecznie za to dziękujemy i zachęcamy wszystkich do pobrania kolorowanki, która znajduje się w zakładce "zobacz więcej".

2020-04-07 16:06

Lustro w srebrnej ramie

Szanowni Państwo, dziś mamy przyjemność zaprezentować jeden z zabytków, który wzbogacił zbiory Muzeum Regionalnego w Chojnowie w ubiegłym roku. Jest to piękna, srebrna rama lustra. Niestety samo lustro nie zachowało się do naszych czasów. Wykonana została na terenie Austro-Węgier, być może w Galicji, końcem XIX w. Wskazuje na to miniaturowy znak probierczy wybity z boku ramy po lewej stronie. Przedstawia on profil mitologicznej Diany – bogini łowów, z sierpem księżyca wplecionym we włosy. Znak wpisany został w pięciolistną koniczynę. Rama lustra jest symetryczna, w formie łamanych fal i bogato zdobiona ornamentem roślinnym. Ponadto u dołu ramy znajduje się monogram FG - dawnej właścicielki lustra, prawdopodobnie Felicji Gużkowskiej. Lustro jest częścią kompletu sreber rodowych, które udało nam się nabyć dzięki wsparciu finansowemu lokalnych firm: Kret i S-ka Tadeusz Kret oraz Feerum S.A. Serdecznie dziękujemy!

2020-04-06 15:30

Fotografia Carte de visite

Szanowni Państwo, dziś prezentujemy kolejną fotografię Carte de visite z chojnowskiego Atelier Hugo Haerttwiga. Zdjęcie jest dla nas niezwykle interesujące, ponieważ przedstawiona na nim młoda kobieta, ubrana jest w tradycyjny ludowy strój. Najczęściej dysponujemy uogólnieniami lub przedstawieniami strojów występujących na terenach odległych od Chojnowa. Aktualnie jesteśmy na etapie konsultacji czy strój ten można uznać za właściwy dla Chojnowa i okolic. Zdjęcie znalazło się pod naszą opieką dzięki Panu Kazimierzowi Makowcowi, zaprzyjaźnionemu z Muzeum Regionalnym w Chojnowie. Jesteśmy mu za to niewymownie wdzięczni.

2020-04-03 15:44

serwis jest częścią portalu miejskiego chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie