Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Aktualności

Trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021!

Czy warto brać udział w powszechnych spisach ludności? Odpowiem przykładem. Podczas rozmów z osobami zwiedzającymi nasze Muzeum niejednokrotnie spotykamy się z pytaniami o to: jak wielu mieszkańców liczy współczesny Chojnów, ilu mieszkańców żyło tu 100 czy 200 lat temu, jak liczne były określone gminy czy wspólnoty wyznaniowe lub religijne, ile budynków znajdowało się w Chojnowie w XVIII w., ilu Polaków przybyło tu z takiego czy innego regionu po 1945 r. Pytania arcyciekawe. Oczywiście, polegając na badaniach naukowych, staramy się zaspokoić ciekawość gości Muzeum. Warto pamiętać, że bardzo często podstawą takich badań są spisy powszechne i statystyki. Istnieje wiele przyczyn, dla których warto wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym, a jedną z nich jest właśnie fakt, iż tworzymy źródło historyczne, które za kilka wieków może pomóc potomnym lepiej zrozumieć otaczający nas obecnie świat. Dlatego Muzeum Regionalne w Chojnowie zachęca do udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021! Więcej informacji oraz aplikację do samospisu znajdą państwo pod adresem: https://spis.gov.pl/jak-wziac-udzial-w-spisie/

2021-05-10 11:37

Tkane opowieści - nowa wystawa czasowa

Drodzy Państwo, Chojnów od wieków stał tkactwem. Bogate te tradycje podkreślają cyklicznie pojawiające się wystawy tkactwa współczesnego w chojnowskim Muzeum. Aktualnie mamy przyjemność gościć wystawę Tkane opowieści Grupy Tkackiej Wątek z Wrocławia. Ekspozycja składa się z dwudziestu ośmiu prac stworzonych przez jedenastu artystów. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających w salach wystaw czasowych Muzeum Regionalnego od piątku 14 maja do soboty 31 lipca 2021 r. Warto zatem zaplanować nieco czasu na wejście do świata Tkanych opowieści. Każdy kto odwiedzi nas w czasie trwania tej wystawy zostanie mile zaskoczony specjalną, dwudziestą dziewiątą pracą autorstwa Anny Jesinowicz-Nguyen. Wrocławska tkaczka przedstawiła na gobelinie o wymiarach 185 cm x 185 cm herb Piastów legnicko-brzeskich, niegdyś władców naszego Zamku. W wystawie udział wzięli: T. Bujnowska-Niedzielska, B. Burgielski, A. Chlabicz, D. Chotnicka-Świat, A. Godszling, K. Hendrychowska, A. Jesinowicz-Nguyen, D. Kozak, L. Olszewska, E. Poradowska-Werszler oraz R. Wieczorek.

2021-05-04 11:33

Ważna informacja dla zwiedzających

Drodzy Państwo, zgodnie z wytycznymi Rady Ministrów Muzeum Regionalne w Chojnowie jest czynne dla zwiedzających od 4 maja 2021 r.

2021-05-04 08:52

230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

Drodzy Państwo, zbliża się 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Ustawę przyjęto w nocy z 2 na 3 maja 1791 r. Miała na celu naprawę wad ustrojowych istniejących od lat w Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była szansą na uzdrowienie państwa i odbudowę suwerenności, a przez to stała się przyczyną represji ze strony Rosji. Konstytucja 3 maja ma dla Polaków ogromne znaczenie symboliczne. Dzień jej uchwalenia jest świętem narodowym, które powinno napełniać nas radością, rozwagą i troską o Rzeczpospolitą. Życzymy Państwu szczęśliwych, pogodnych i rodzinnych obchodów Święta Narodowego Trzeciego Maja.

2021-04-30 12:42

Radosnych Świąt Wielkiej Nocy!

Szanowni Państwo, Z okazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy Dyrektor wraz z Pracownikami Muzeum Regionalnego w Chojnowie pragną złożyć Państwu najserdeczniejsze życzenia. Życzymy, aby nadchodzący wielkanocny czas wypełnił się spokojem i miłością, a budząca się do życia wiosna stała się źródłem radości i nadziei.

2021-03-30 11:12

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie